Konkurs szopek

Owocem tegorocznych rekolekcyjnych spotkań adwentowych dla dzieci jest konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Przy ich wykonywaniu dopuszczona była pomoc rodziców. Do konkursu zgłoszono 17 szopek. Można je oglądać w kościele parafialnym. Pokazujemy je także na stronie internetowej i zapraszamy wszystkich naszych gości do udziału w wyborze najładniejszej. Każdy z odwiedzającyh naszą stronę może zagłosować na jego zdaniem najładniejszą i przyznać w imieniu internautów swoją nagrodę. Zachęcamy do głosowania. Głosowanie rozpocznie się w czwartek wieczorem.

Więcej…
 
Czas rekolekcyjnych pytań.

reko 006

 

Nasze parafialne rekolekcje w Roku Wiary prowadził dla nas ks. dr Kazimierz Mielczarek. Przpomniał nam, jak mamy świętować niedzielę, pytał o naszą wiarę i gotowość jej wyznawania, a w ostatnim dniu wskazał na Eucharystię i sakramenty, które tę wiarę mają karmić i ożywiać. Pięknie ilustrowane wspomnieniami z pracy na terenach Ukrainy skłaniały wszystkich do głębszej refleksji. Swoisty klimat wprowadził w spotkania z dziećmi. Zostawił nam wspaniałe świadectwo wiary, którą wyniósł z rodzinnego domu. Obyśmy to świadectwo wykorzystali jak najlepiej dla umocnienia swojej wiary i dobrego przygotowania się na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Za cały trud, modlitwę, świadectwo i obecność pośród nas mówimy gorące BÓG ZAPŁAĆ!

Więcej…
 
Katecheza na rok wiary

Katecheza II: Wierzę w Stworzyciela nieba i ziemi...

Kolejna katecheza, którą odczytujemy w naszym kościele w Roku Wiary, odsłania następną tajemnicę zawartą w Credo. Wierzymy w Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. Prawda ta daje odpowiedź na podstawowe pytania: skąd pochodzimy, dokąd zmierzamy, jaki jest początek świata i człowieka oraz jaki jest cel ludzkiego życia?

Więcej…
 
Godzinki O Niepokalanym Poczęciu NMP

godzinki_o_niepokalanym[1]Wszyscy lubimy śpiewać Godzinki do Matki Bożej, ale nie zawsze rozumiemy zwroty z Pisma Świętego zawarte w poszczególnych hymnach, dlatego to opracowanie pomoże nam lepiej zrozumieć treści zawarte w hymnach.

Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Godzinki zostały ułożone z końcem XV wieku. Podzielono je podobnie jak dzielą się pacierze kapłańskie zwane „Godzinami kanonicznymi”. Stąd powstała zdrobniona nazwa „Godzinki”. Stolica Apostolska zatwierdziła je już w 1615 roku. Dokładny przekład polski wydrukowano już w 1616 roku. Nieznany autor był rozczytany w Piśmie św., dlatego z Niego czerpał myśli, zwroty i obrazy. Aby ułatwić rozumienie tej modlitwy, postaramy się krótko wyjaśnić niektóre biblijne tytuły nadawane Matce Bożej.

 

Więcej…
 
Św.Mikołaj w parafii.

Mikolaj 2012 017_1I wreszcie, wraz z okrzykami dzieci: "Święty Mikołaju przyjdź" i w naszej parafii wczoraj zagościł ten wyjątkowy człowiek. Święty w czerwonym ornacie, z laską oraz mitrą. Biskup, który uczy nas czym jest prawdziwa troska o drugiego człowieka. To właśnie dla niego dzieci, choć przez jakiś czas, starają się być trochę lepsze.

 

Więcej…
 
O Barbórce raz jeszcze.

bar 055bar 051

Barbórka 2012

Kończy się listopad. Ziemia odpoczywa, przyroda śpi. Ludziom także należy się trochę odpoczynku po trudach pracowitego lata. Smutne, jesienne, coraz krótsze dni nastrajają refleksyjnie, sentymentalnie. Ale czas błogiego relaksu powoli zaczyna się nudzić – on nie może trwać w nieskończoność. Nadciąga grudzień, a z nim mrozy i śnieg, adwent i roraty. Andrzejki, Barbórka, św. Mikołaj, św. Łucja – to trochę magiczny okres w ciągu roku. Czekamy na pomyślne wróżby, korzystne podsumowania kończącego się roku, prezenty, dłuższe dni. Rzeczywiście, świat cały zdaje się na coś czekać. Najbardziej daje się odczuć brak światła – czy może na to światło czekamy? Zimowe przesilenie spowoduje, że najdłuższa noc już tylko zacznie się skracać a ciemność, ustępować miejsca jasności. Czy tylko to dzienne światło więc jest celem naszego oczekiwania? Łacińskie adventus to przyjście. Adwent to czas nadziei, że przyjdzie... I czas oczekiwania, przygotowania się na przyjście... Symbolem adwentu jest wieniec i świeca adwentowa. Zieleń, zielone gałązki są symbolem nadziei zwyciężającej śmierć. Światło wskazuje drogę, rozprasza ciemności, usuwa lęk i stwarza poczucie bezpieczeństwa. Światło jest znakiem obecności Chrystusa, „Światłości Świata”.

Więcej…
 
Pod opieką św. Barbary

Pośród starszych i porzuconych rzeczy, znaleziony został ostatnio przedwojenny sztandar górniczy z wizerunkiem św. Barbary i haftowanym godłem. Jego fundatorami, jak wynika z napisów, był Zarząd i robotnicy Kopalni Triumvirat. Sztandar wymaga pilnej renowacji.

bar 019

Przedstawiamy jego stan obecny.

Więcej…
 
Nieustająca modlitwa.

ModlitwaDziś odbyło się kolejne spotkanie Róż Żywego Różańca naszej parafii. Najpierw na spotkaniu Panie Zelatorki odebrały koperty z intencjami modlitwy na cały rok dla swoich Róż. Potem odbyło się spotkanie, którego tematem była pomoc Ducha Świętego w modlitwie. Staramy się także ułożyć następne spotkania i naszą pracę. Szczególnie zwracając uwagę na działalność modlitewną, która jest podstawą naszej wspólnoty, oraz na pomoc modlitewną dla naszej parafii i parafian. Stąd do intencji Apostolstwa Modlitwy dodaliśmy swoje.

 

Więcej…
 
Barbórkowe świętowanie

bar 080Rozpczął się czas barbórkowego świętowania. Również w naszej parafii co roku, czynni i emerytowani górnicy gromadzą się pod swymi sztandarami, by dziękować Bogu za szczęśliwie przepracowane lata, za opiekę i błogosławieństwo Boże oraz wypraszać u św. Barbary, swej patronki opiekę i pomoc na dalsze lata pracy dla nich samych i ich bliskich. Tradycyjnie już uroczystości ropoczęły się przy odnowionej figurze św. Barbary, gdzie modliliśmy się słowami Litanii do św. Barbary. Po tej modlitwie wyruszyliśmy w procesji do parafialnej świątyni, gdzie w intencji górników sprawowana była Najświętsza Ofiara. Nie zapomnieliśmy także o zmarłych górnikach, a zwłaszcza zmarłych tragicznie w czasie pracy na kopalniach. Wszystkim górnikom składamy najserdeczniejsze podziękowanie za ich trudną i niebezpieczna słuzbę oraz nieustanne świadectwo wiary, a także życzymy zdrowia, radości Bożego błogosławieństwa na każdy dzień. Święta Barbara zaś niech wyprasza im potrzebne łaski i otacza swoją opieką.

Szczęść Boże!

Więcej…
 
Na św. Cecylii.

Na świętej Cecylii o parafialnej scholce.

Schola mala
Święta Cecylia, patronka muzyki liturgicznej zaprasza nas do przyjrzenia się naszej parafialnej scholi, do podsumowania jej działalności. Warto jednak zacząć od tego, co jest naszym najważniejszym charyzmatem, co jest u podstaw naszej działalności.

 

 

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Następna > Ostatnie >>

Strona 21 z 32

Koncert laureatów III Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

  

 

 

 

LOGO LONKURSU

  76

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę