Dożynkowo i ekumenicznie

07

5 września 2010 roku, w Podlipiu, na terenie naszej parafii odbyły się Gminne Dożynki. Jest to okazja do dziękczynienia Bogu za zebrany plon ziemi i pracy rąk ludzkich. Jest to także okazja do wdzięczności tym, którzy trudzą się, by nikomu nie zabrakło powszedniego chleba. Religijnym akcentem Dożynkowego Święta było Ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego. Celebrowali je kapłani parafii polskokatolickich oraz rzymskokatolickich z terenu naszej gminy. Wszyscy też wspólnie odmówili modlitwę poświęcenia wieńcy dożynkowych. (Autor zdjęć: Pan Jasica Grzegorz)

Więcej…
 
Poświęcenie przyborów szkolnych

22

5 września 2010 roku, w pierwszą niedzielę nowego roku szkolnego, najmłodsi uczniowie (dzieci klas I), przybyli do świątyni ze szkolnymi plecakami na ramionach. Razem z zapałem i szczerymi chęciami do zdobywania wiedzy, przynieśli też swoje przybory szkolne, by kapłan mocą modlitwy Kościoła je pobłogosławił i poświęcił. Ks. Tomasz do wyposażenia tornistrów dorzucił jeszcze bloki rysunkowe, kredki, farby, a na szkolną przerwę przyda się z pewnością słodki batonik. Ubogacone łaską Bożą i modlitwą swoich najblizszych mogą ruszać na podbój świata. Życzymy im samych pięknych i słonecznych dni w szkole, a w dzienniku samych szóstek.

Więcej…
 
Dożynkowe Klucze

1722 sierpnia 2010 roku w Kluczach odbyły się diecezjalne Dożynki. Wszystkich gości, wjeżdżającyh do Klucz, witały słomiane postacie zapraszając do udziału w tym niezwykłym święcie. Dożynkowe świętowanie, jest tak naprawdę, dziękczynieniem Bogu za to, że daje możliwość pracy na roli, że błogosławi pracy rolnika i daje wzrost wszelkim roślinom. Tak łatwo przychodzi człowiekowi przypisywanie SOBIE wszelkich osiągnięć. Praca człowieka przynosi owoce wtedy, gdy wspiera ją Boże błogosławieństwo. O to błogosławieństwo proszą rolnicy w tzw. Dni Krzyżowe i nie tylko. A w dożynki, przychodzą by za nie dziękować. Uroczystej mszy świętej sprawowanej na stadione ludowym przewodniczył Pierwszy Żniwiarz naszej Diecezji Ks. Bp Grzegorz Kaszak. Na wspólnym świętowaniu spotykały się reprezentacje wielu parafii, które przybyły z pięknymi dożynkowymi wieńcami. Nie zbarakło także przedstawicieli naszej parafii. Reprezentowały nas Koła Gospodyń i gospodarze z Podlipia, Małobądza i Krza, Bolesławia oraz z Lasek. Prezentowali się wyśmienicie. W czasie mszy świętej delegacje parafii składały dary ołtarza, które zostały przeznaczone na rzecz osób dotkniętych ostatnią powodzią. Także nasza parafia złożyła swój dar na ręce Księdza Biskupa. Była to ofiara pięniężna (2500zł.), z przeznaczeniem na zakup najpotrzebniejszych środków dla powodzian. Za piękne reprezentowanie naszej parafii i za złożone na ten cel ofiary składamy serdeczne Bóg Zapłać!

Więcej…
 
Na pielgrzymim szlaku

Dlaczego chodzimy na pielgrzymkę i czym ona dla nas jest: To pytanie stawiamy tegorocznym uczestnikom pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Jeśli tylko chcesz, możesz podzielić się swoimi wrażeniami. Księga gości czeka na ciebie!

Dla mnie pielgrzymka to przede wszystkim: radosne usłużenie drugiemu, zbliżenie do Boga, umocnienie braterskiej więzi, dar, przeproszenie, prośba i dziękczynienie. Również dzięki pielgrzymce poznałam wielu wspaniałych ludzi. Dzięki niej świat wydaje mi się bardziej kolorowy i piękniejszy pomimo wielu trosk i kłopotów. Każdy, kto choć raz przeszedł trasę pielgrzymki wie, jaka radość ogarnia serce po dotarciu do celu; gdy zmęczony może uklęknąć przed Matką Jezusa i złożyć u Jej stóp wszystkie swoje trudy, smutki, prośby i podziękowania, całego siebie. Pielgrzymka to wspaniałe rekolekcje w drodze, które mogę polecić każdemu.

Ola, studentka

Moja 5-ta pielgrzymka na Jasną Górę z grupą "FIOLETOWĄ". Mój Katecheta ks.Wojciech na lekcjach religii mówił: gdy szukasz Boga,to spójrz na góry,kwiaty,ciemny las,wiejską błotnistą drogę i na ludzi. Tak jest na Pielgrzymce, to inaczej być z Bogiem. Mój Tata też "był" ze mną. Byłby ze mnie dumny. 
Karol Odias z Warszawy, lat 9
Więcej…
 
Plon niesiemy, plon.

09Co roku w Uroczystość Wniebowzięcia NMP przynosimy do kościołów i błogosławimy, pierwociny tegorocznych plonów: kwiaty, zioła owoce i zboża. W modlitwie błogosławieństwa prosimy, by Bóg zachował je od zniszczenia, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt. Jednocześnie przyniesione do świątyni owoce tegorocznych plonów, przypominają nam jeszcze inną prawdę, dotyczącą życia każdego z nas. W naszej pielgrzymce do wieczności mamy starać się, by zebrać jak największe naręcza  dobrych uczynków, najpiękniejszych owoców naszego codziennego życia. Jest już pewną tardycją, że właśnie w tym dniu z pięknymi wieńcami przybywają do światyni Koła Gospodyń naszej parafii W tym roku obecne były Koła Gospodyń z Podlipia i Bolesławia. Za ich obecność, za modlitwę i wierność tradycji bardzo gorąco im dziękujemy.

Więcej…
 
Na pielgrzymim szlaku
9 sierpnia 2010 roku, z parafii przy Bazylice św. Andrzeja w Olkuszu wyruszyła Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jansą Górę. Rozpoczęła ją msza św., której porzewodniczył Ks. Bp. Piotr Skucha. Po mszy św. osiem grup pielgrzymkowych wyruszyło na trasę tegorocznej pielgrzymki. Wśród nich jest także fioletowa grupa z naszego sławkowskiego dekanatu, która iczy w tym roku 108 pielgrzymów.  Przewodnikiem i opiekunem grupy jestks. Tomasz Pasternak, wikariusz naszej parafii. Pierwszy pielgrzymkowy dzień zakończy się apelem i noclegiem w Ryczowie. Mamy nadzieję, że uda się nam każdego dnia przekazać nowe wiadomości, relacje i zdjęcia z piegrzymowania.
Więcej…
 
Nominacja

Ks. Biskup Grzegorz Kaszak w trosce o dobro duchowe i potrzeby wiernych, mianował wiakriuszem naszej parafii Księdza Zbigniewa Mularczyka.  Dotychczas pracował on jako wikariusz w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Ksiądz Biskup osobę księdza Zbigniewa i Jego nowe obowiązki oddaje w macierzyńskie dłonie Maryi Matki Kościoła i z serca mu błogosławi. My, jako wspólnota parafialna, witamy serdecznie nowego wikariusza i życzymy mu owocnej i błogosławionej posługi duszpasterskiej, aby jego wysiłki i prace przynosiły na żniwie Pana plon stokrotny. Swoje obowiązki w naszej parafii ks. Zbigniew obejmie od 27 sierpnia.

 

 
Idzie, idzie Bóg prawdziwy

Co rok, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na ulice naszych parafii wyruszają procesje eucharystyczne. Jedna z pieśni eucharystycznych głosi: "Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba. Zagrody nasze widzieć przychodzi, i jak się jego dzieciom powodzi." Bóg niejako opuszcza swoją świątynię, by być jeszcze bliżej swoich dzieci, ich codziennych spraw, kłopotów, by być Bogiem z nami. Nasz udział w procesjach eucharystycznych - to pójście za Chrystusem, jest znakiem, że w swoim życiu chcemy kroczyć Jego śladami. Raz przychodzi nam to łatwiej, innym razem z trudem, ale chcemy Go naśladować. Udział w procesji jest także wyznaniem wiary w rzeczywistą, prawdziwą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina.

Więcej…
 
Przy ołtarzu i nie tylko

mini 004Dnia 5 czerwca br. w sanktuarium św. Jana M. Vianney’a w Czeladzi odbyła się podniosła uroczystość. Z rąk Księdza Biskupa Piotra Skuchy, wielu ministrantów naszej diecezji przyjęło posługę lektora i ceremoniarza w szeregach liturgicznej służby ołtarza Diecezji Sosnowieckiej.

Ks. Biskup w swojej homilii przypomniał nam jak ważna to służba, przypomniał, że służymy samemu Panu Bogu i pokazał na przykładach biblijnego Samuela i błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, jak nasza służba ma wyglądać.

Nowym lektorom życzył, by „przeczytane przez nich słowa trafiały do ludzkich serc, a nie upadały na ziemię”. Nowym ceremoniarzom, by byli „wzorem porządku, gdyż liturgia jest wprowadzeniem porządku”. Lektorzy otrzymali egzemplarze Pisma Świętego, a ceremoniarze krzyże.

Więcej…
 
Umocnieni Duchem Świętym

0130 maja 2010 roku na zgromadzoną w parafialnej świątyni młodzież klas III gimnazjalnych zstąpił Duch Święty. Zostali napełnieni Jego darami przyjmując Sakrament Bierzmowania. Udzielił go zgromadzonej młodzieży Ks. Bp dr Piotr Skucha. W czasie liturgii sakramentu młodzież złożyła zapewnienie: Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy umocnił nas do mężnego wyznawania naszej wiary i postępowania według jej zasad. Życzymy im , by zawsze pozostali wierni wypowiedzianym słowom, i potwierdzali je codziennym życiem.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Następna > Ostatnie >>

Strona 27 z 30

Konkurs

LOGO LONKURSU

 III Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej:

Czytaj więcej

Regulamin Konkursu (do pobrania)

Karta zgłoszenia do pobrania

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę