Msza św. za tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej

12 kwietnia 2010 roku w naszym kościele została odprawiona uroczysta msza św. w intencjji wszystkich ofiar katastrofy lotniczej nad Smoleńskiem. We mszy św. uczestniczyły władze samorządowe, poczty sztandarowe szkół i ugrupowań społecznych oraz zebrani parafianie.

Więcej…
 
Poświęcenie miecza

4

W sobotę 10 kwietnia 2010 roku odbyła się w naszej świątyni uroczystość poświęcenia kopii miecza koronacyjnego króla Stanisława Augusta. Organizatorami tej uroczystości była Zagłębiowska Komandoria Orderu Św. Staniaława -Biskupa i Męczennika. Na zaproszenia Komandora Henryka Bebaka do świątyni przybyli bolesławscy parafianie oraz Damy i Kawalerowie Orderu Św. Stanisława z całej Polski. Był wśród nich także pan Józef Liszka mieszkaniec Parafii Krzykawka, który order otrzymał w ubiegłym roku w Warszawie.

Więcej…
 
Alleluja! Biją dzwony!

IMG_5615Rezurekcyjne bicie dzwonów oznajmia całemu światu cud Zmartwychwstania Chrystusa. Wesoły nam dzień dziś nastał - ze słowami tej pieśni na ustach, i my wyruszyliśmy w procesji wokół światyni, by oznajmić światu, że Pan zmartwychwstał. Dziękujemy wszystkim, którzy swoim udziałem przyczynili się do głębszego przeżycia tej uroczystości:

  • Orkiestrze Zakładowej ZGH BOlesław,
  • Pocztom sztandarowym i wszystkim strażakom z Bolesławia, Podlipia i Lasek
  • Asyście procesyjnej
  • Ministrantom przygotowującym w tych dniach tak pięknie liturgię
  • wszystkim uczestnikom za świadectwo wiary
Więcej…
 
Wigilia Paschalna

IMG_5498

 

Liturgia Wigilii Paschalnej to liturgia skupiająca się na znaku ognia i wody. W tych znakach odczytujemy prawdę o naszym chrzcie, który jest zanurzeniem w śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Liturgii tego dnia, podobnie jak w latach porzednich, przewodniczył Ks. Bp dr Piotr Skucha.

Więcej…
 
Liturgia Wielkiego Piątku

IMG_5473Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczęło nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po nim rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej. Na początku celebrans leżał na posadzce kościoła. Następnie, po modlitwie rozpoczęła się Liturgia Słowa z opisem Męki Pana Jezusa wg. św. Jana. (w tym roku była ona śpiewana przez kapłanów). Kolejna część liturgii, to wyjatkowo rozbudowana modlitwa powszechna (10 wezwań w różnych intencjach). Centrum liturgii tego dnia stanowi adoracja krzyża. Celbrans odłaniając stopniowo ramina krzyża trzykrotnie śpiewał: Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata. A wszyscy odpowiadali: Pójdźmy z pokłonem! Każdy z wiernych mógł teraz podejść i z godnością adorować krzyż Jezusa przez złożenie na nim pocałunku. Zakończeniem liturgii była Komunia św, która jest najdoskonalszym zjednoczeniem z Chrystusem ukrzyżowanym oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Tu trwaliśmy na adroacji.

Więcej…
 
Obchody Wielkiego Czwartku

IMG_5411Wielki Czwartek to dzień, w którym na skrzydłach wiary przenosimy się do Wieczernika. Tam właśnie Pan Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. Te dwa sakramenty nie mogą istnieć niezależnie od siebie. Niemożliwe jest istnienie Eucharystii bez kapłaństwa i kapłaństwa bez Eucharystii. O tej prawdzie przypomina nam każda msza św., a szczególnie ta sprawowwana w Wielki Czwartek. W tym dniu nie zabrakło życzeń dla naszych kapłanów, zarówno od przedstawicieli parafii, jak i od Służby Liturgicznej Ołtarza. Za piekne i ciepłe słowa bardzo serdecznie dziekujemy. Liturgia tego dnia zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy, czyli ołtarza adoracji.

Więcej…
 
Zaproszenie na mszę św.

mieczW najbliższą sobotę  t.j. 10 kwietnia 2010 roku, w naszej parafii bedzie miała miejsce niezwykła uroczystość. Zaprasza na nią Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu Św. Stanisława -Komandoria Zagłębiowska. W czasie uroczystej mszy świętej odprawionej o godz. 10.00, z udziałem Kawalerów i Dam tegoż orderu oraz wielu zacnych, zaproszonych gości, zostanie poświęcona kopia miecza króla Stanisława Augusta. Jest to zdarzenie historyczne, które już więcej w naszej parafii się nie powtórzy.  Wybór naszej parafii na te uroczystości nie jest przypadkowy. Jednym z ostatnich kawalerów Orderu Św. Stanisława jest p. Józef Liszka nasz regionalny historyk, a ponadto na przykościelnym cmentarzu znajduje się grób założyciela naszej parafii - Romiszewskiego, który także otrzymał ten order z rąk samego króla Stanisława Augusta. Przed mszą i w czasie mszy świętej śpiewać będzie chór z parafii w Sławkowie. Zapraszamy do licznego udziału w tejże uroczystości.

 
Niedziela Palmowa

8Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele Wielki Tydzień. Jest ona pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, gdzie na Jego cześć tłumy ludzi wiwatowały: "Hosanna, Synowi Dawidowemu. Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie". W tym dniu  jedna ze mszy świętych ma charakter szczególnie uroczysty. Koła Gospodyń z Podlipia, Bolesławia i Ujkowa Nowego z wykonanymi przez siebie palmami gromadzą się przed kościołem. W tym roku dołączyły do nich także dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej i przedszkolaki z Bolesławia, które wręczyły ks. Proboszczowi wykonane przez siebie piękne palmy. Po poświęceniu palm i wysłuchaniu Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa na oślątku do Jerozlolimy i my wyruszyliśmy w procesji wokół świątyni, by dalej uczestniczyć w liturgii i w skupieniu wysłuchać opisu Męki Pańskiej w wykonaniu naszych lektorów. Po zakończeniu mszy św. była okazja do wspólnych fotografii. W tym roku największą palmę wykonało Koło Gospodyń z Podlipia. Ponoć za rok ma się to zmienić. Czy się uda? Zobaczymy!

Więcej…
 
Renowacja figury św. Barbary

126 lutego 2010 roku, przed południem rozpoczęła się poważna operacja zdjęcia kamiennej figury świętej Barbary, którą niemal sto lat temu, przed naszym kościołem ustawili górnicy. Po tylu latach widoczne już było na niej działanie nie tylko czasu ale i środowiska. By przywrócić jej pierwotne piękno, konieczna była gruntowna konserwacja. Z inicjatywą odnowienia pomnika wystapili czynni i emerytowni górnicy naszej parafii. Na ten cel zbierali środki pieniężne. I choć całość prac wielokrotnie przekroczy zebrane fundusze, to pierwszy krok został uczyniony. Teraz figura trafiła do pracowni konserwatorskiej w Olkuszu gdzie zostanie poddana odsoleniu i przywrócone zostaną jej pierwotne kształty. Całość prac ma być ukończona w maju tego roku i wtedy powróci ona, tu gdzie jej miejsce, by nadal strzec i opiekować się bracią górniczą. Już dzisiaj składamy podziękowanie ZGH Bolesław, za udzieloną pomoc w demontażu figury i wszystkim, którzy składali na ten cel swoje ofiary.

Więcej…
 
Mały "Wielki Post"

IMG            Na oczach świata dokonuje się rywalizacja tak wielu olimpijczyków, w różnych zimowych dyscyplinach. Kiedy sportowiec odbiera medal, pewnie nie pamięta ani trudu, ani wyrzeczenia, które konieczne były, by wygrać, by być zwycięzcą. Ale jeśli nawet o tym nie pamięta, to nie znaczy, że ich nie było. Doskonale wiemy, że bez systematycznego treningu, wyrzeczenia, wielu umartwień, rezygnacji z wielu rzeczy, często katorżniczej diety i wewnętrznej dyscypliny nie jest możliwy jakikolwiek sukces.

            To olimpijskie zmaganie zbiega się w tym roku z początkiem Wielkiego Postu. Być może, dzieki temu łatwiej będzie nam zrozumieć istotę i sens chrześcijańskiego wyrzeczenia oraz umartwienia, do których wzywa nas rozpoczynający się okres liturgiczny. Któż z nas nie chciałby zasmakować szczęśliwych chwil zwycięstwa. Któż nie chciałby wygrać swojego życia. Wszyscy. I dlatego Kościół wszystkim przypomina podstawową prawdę. Nie ma zwycięstwa bez wyrzeczenia, bez trudu, bez rezygnacji z wielu rzeczy. Czyni to kładąc w Środę Popielcową na nasze głowy szczyptę popiołu wraz ze słwowami: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Tylko nawrócenie jest drogą, która prowadzi do pełni życia, do szczęścia, do zwycięstwa.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 34 Następna > Ostatnie >>

Strona 32 z 34

V Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

  

 

LOGO LONKURSU

Konkurs odwołany 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę