Takie nasze pielgrzymowanie

DSCF7113[1]

9 sierpnia, z Olkusza wyruszyła Piesza Sosnowiecka Pielgrzymka na Jasną Górę. Grupa "Fioletowa" to pielgrzymi z dekanatu słwkowskiego.

Więcej…
 
ŚDM -Pożegnanie

011Wszystko, co piękne musi mieć swój kres. Również te piękne chwile spotkania z przyjaciółmi z Montany musiały się zakończyć. Nasi goście udają się przecież na najważniejszą część obchodów Światowych Dni Młodzieży - do Krakowa. To on był głównym celem ich pielgrzymowania. Tam czekają na nich spotkania z papieżem Franciszkiem, tam odkrywać będą ślady świętych apostołów miłosierdzia i stamtąd maja zabrać iskrę miłosierdzia na cały świat. Czyż więc moglibyśmy ich zatrzymywać dłużej? Przed odjazdem razem z nimi uczestniczyliśmy we Mszy św., którą w Sławkowie dla całej amerykańskiej grupy odprawił ks. Biskup wraz z kapłanami. Po mszy świetej jeszcze tylko ostatnie pożegnania, ukratkiem (albo i nie) ocierane łzy i w dalszą drogę. Niektórzy próbowali zabrać się z nimi. Wszystkim życzymy pięknych, duchowych wrażeń. 

Więcej…
 
ŚDM -Jedna Rodzina

098Niedziela w ramach diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży była dniem rodzinnym. Młodzież chciała poznać jak polskie rodziny spędzają ten czas, jak świętują niedzielę. Dlatego właśnie cały ten dzień pozostawiony był do dyspozycji rodzin, które na swój sposób mogły go zagospodarować. Rano wszyscy uczestniczylismy we Mszy św. odprawianej o godz. 10.00. Koncelebrowali ją wraz z ks. proboszczem kapłani Leo McDowell i Cory Sticha. W przygotowanie liturgii dwujęzycznej zaangażowani byli wolontariusze i pielgrzymi z USA. Mogliśmy posłuchać ich pięknych śpiewów liturgicznych, które wykonywała cała grupa. Po mszy świętej nasi goście zostali obdarowani prezentami przygotowanymi przez pana Wójta Krzysztofa Dudzińskiego, upominkami od parafii, materiałami od biura diecezjalnego. Największą radość sprawiły bożonarodzeniowe bombki z wizerunkiem naszego kościoła i podpisem: Parafia Bolesław, ŚDM-Kraków 2016 podarowane przez panią Bożenę Skóra. Goście zachwyceni byli wnętrzem świątyni, pytali o wiele rzeczy i chętnie się fotografowali. Na obiad wrócili do rodzin i razem z nimi spędzali czas aż do godz. 17.00. Od tej godziny bowiem rozpoczął się przygotowywany wraz z rodzinami piknik, gril i zabawy na parafialnym boisku i placu przy świątyni. Już od 15.00 trwały przygotowania. Nad przygotowaniem polskiego przysmaku (duszone ziemniaki -tzw. Pieczonki) i innych mięsnych przysmaków dbala pani Bogusia ze swim sztabem.

Więcej…
 
ŚDM: Oświęcim -Sosnowiec

016Trzeci dzień pobytu młodzieży w naszej parafii rozpoczął się od nawiedzenia obozu zagłady w Oświęcimiu oraz Brzezince. Ta część dnia upływała w głębokiej zadumie i wyciszeniu. Po obiedzie rozpoczęły się centralne obchody Światowych DNi Młodzieży w naszej diecezji. Odbywały sie one na Placu Papieskim, gdzie w roku 1999 odbyło się spotkanie z Janem Pawłem II. Uroczystą mszę św. koncelebrowali Księża Biskupi i kapłani przybyli z młodzieżą z różnych stron świata, a także kapłani naszej diecezji. Po mszy św. i przygotowanym posiłku rozpoczęło się radosne świętowanie.

Więcej…
 
ŚDM -droga do Matki

JG 03 (1)Piątek 22 lipca, to dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji okazja, by zrozumieć i poczuć fenomen polskiego pielgrzymowania. Ich piesza pielgrzymka rozpoczynała się we Wrzosowej pod Częstochową i liczyła tylko kilkanaście kilometrów. To jednak wystarczyło, by poczuć zmęczenie, trud, ale i ogromną radość płynącą ze wspólnego wędrowania. Różnojęzyczne śpiewy, modlitwy i rozmowy towarzyszyły pielgrzymom aż po sam szczyt jasnogórski. Była chwila, by spojrzeć w oczy Czarnej Madonny, zwiedzić jasnogórski klasztor, uczestniczyć we Mszy św. i osłabionymi fizycznie, ale wzocnionymi duchowo wrócić do rodzin, które już czekały z goracą kolacją.

Więcej…
 
ŚDM -Dzień Dekanalny

 MG 7970Czwartek w programie diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży był Dniem Dekanalnym. Miał on być okazją do bliższego zapoznania się młodzieży w ramach parafii i dekanatów. Przed południem młodzież z Hiszpanii uczestniczyła w spotkaniach w Sławkowie. Najpierw modliła się sławkowskiej światyni, a potem wraz z wolontariuszami wyruszyła na trasę biegu i marszu z kijkami po sławkowskich ulicach. Część brała udział w grach i zabawch w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II. Po obiedzie, który ufundowały Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław, młodzież dołączyła do innych grup dekanalnych w Chechle, przy punkcie widokowym jedynej w Europie Pustyni Błędowskiej. Tutaj wspólne świętowanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka.  Uczestniczył w niej także ks. Biskup z Grecji, który wygłosił kazanie oraz kapłani przybyli z młodzieżą na ŚDM. Niezwykle ciekawą inicjatywą były pokazy skoków spadochronowych w wykonaniu żołnierzy z Krakowa. Przy bogato zastawionych stołach czuwały panie z Kół Gospodyń troszcząc się, by nikt w tym czasie nie zgłodniał. Około godziny 18.30 na punkt widokowy dotarła grupa z USA, na którą nieco dłużej oczekiwały parafie i rodziny ze Sławkowa i Bolesławia. Również oni zostali nakarmieni po długiej drodze i mogli się włączyć do wspólnej zabawy. A ta rozkręcała się coraz bardziej. Ropoczął ją zespół "(I)gramy z pokusą". Po ich występie przyszedł czas prezentacji grup dekanalnych. Dekanat Sławków prezentował się jako pierwszy i od razu porwał do tańca i zabawy spontanicznych Hiszpanów. Chwilę później oni sami opanowali scenę i zachodziła poważna obawa, czy aby scena wytrzyma ich tańce i podskoki. Pielgrzymi z USA wcześniej opuścili miejsce spotkania, ponieważ czekało ich jeszcze spotkanie z rodzinami i zakwaterowanie na noclegach. A nazajutrz wczesne wstanie i piesza pielgrzymka do Częstochowy.

Więcej…
 
Nasze oczekiwanie

 MG 7885Tak, jak wszystkie parafie, tak i nasza oczekuje przybycia pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016. Gościć będziemy grupę młodzieży z USA ze stanu Montana. Wraz z młodzieżą przybędzie ks. Biskup, czterech kapłanów i dwóch kleryków. Bardzo cieszymy się z ich przyjazdu i na miarę możliwości staraliśmy na ich przyjęcie dobrze przygotować. Przygotowały się rodziny, które gościć będą młodzież i przygotowała się również parafia. Na ścianie przy parafialnym boisku zawisły nowe banery. Panowie przygotowali miejsce na ognisko (przyda się w niedzielne popołudnie). A młodzież z dekanatu wieczorem spotkała się na próbie śpiewu, by przygotować prezentację dekanatu na spotkaniu przy Pustyni Błędowskiej. Śpiewy przerwał przelatujący samolot... Może to oni!... Chyba nie, bo nasi goście przybędą dopiero jutro. Ale i tak czekanie jest zawsze najpiękniejsze.

Więcej…
 
Na papieskim placu

Zdjecie1Czerwiec jest wyjątkowym miesiącem. Rozpoczyna się lato, kończy się kolejny rok szkolny i katechetyczny, wielu z nas wyjedzie na wakacyjny odpoczynek. Jest jednak jeden bardzo konkretny i szczególny dzień w naszych czerwcowych kalendarzach. Jest nim 14 czerwiec. Dokładnie tego dnia, 1999 roku, na terenie naszej diecezji, w Sosnowcu, przebywał św. Jan Paweł II. Było to jedyne spotkanie Ojca Świętego z naszymi diecezjanami, być może dlatego, jest ono co roku wspominane z wielkim sentymentem. Nie inaczej było teraz. 19 czerwca, w niedzielne popołudnie, zostaliśmy zaproszeni przez ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka na Plac Papieski mieszczący się w Sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:30 Marszem dla życia i Rodziny, który przeszedł z parafii św. Floriana sosnowieckimi ulicami na miejsce, gdzie odbyła się msza święte, a po niej czekały inne atrakcje dla dzieci i nie tylko. Również dla naszej parafialnej wspólnoty był to wyjątkowe czas. Podczas mszy św. celebrowanej przez księdza biskupa oraz przybyłych kapłanów, ordynariusz naszej diecezji ustanowił 10 nowych ceremoniarzy oraz 57 nowych lektorów. Wśród nowych ceremoniarzy znalazł się nasz lektor – Patryk Grybski, natomiast Franciszek Szlęzak, Piotr Chojowski oraz Antoni Rzońca, „awansowali” na lektorów.

Więcej…
 
Otwarte drzwi

IMG 20160618 141156Wiele instytucji, firm, szkół, uczelni a nawet salonów samochodowych ma w ciągu roku tak zwane „dni drzwi otwartych”. Nie oznacza to oczywiście, iż w pozostałe dni roku dostać się do nich nie możemy, ale akurat w te wyjątkowe dni jesteśmy zapraszani do ich odwiedzenia w sposób szczególny. Tak też było w sobotę 18 czerwca, gdy udaliśmy się całą ministrancką grupą do Częstochowy na dzień „drzwi otwartych” naszego seminarium duchownego.

Więcej…
 
Apel Biskupów czterech diecezji

KOMUNIKAT BISKUPÓW DIECEZJI: GLIWICKIEJ, OPOLSKIEJ, SOSNOWIECKIEJ ORAZ ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ W SPRAWIE POPARCIA INICJATYWY USTAWODAWCZEJ USTAWY O OGRANICZENIU HANDLU W NIEDZIELE.

Bracia i Siostry!
Dnia 2 czerwca br. zarejestrowano w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Działania Komitetu poparły różne podmioty życia społecznego, m.in. związki zawodowe – z „Solidarnością” na czele – oraz niektóre organizacje branżowe pracodawców i pracobiorców.  Postulowana w projekcie regulacja prawna bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne. Pośrednio podkreśla wartość niedzieli jako dnia wolnego od pracy.
Drodzy Diecezjanie!

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 33

Koncert Laureatów

    LOGO LONKURSU

Koncert2019 (53) 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę