Start Aktualności Wydarzenia Tajemnice kaplicy
Tajemnice kaplicy

W piątek, 2 października 2015 r. w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie odbył się wernisaż wystawy najlepszych dyplomów 2015 - edycja jesienna. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Stanisław Tabisz.

03

Piszemy o tym, gdyż wśród wystawionych, najlepszych prac dyplomowych znalazły dwie rzeźby pochodzące z kaplicy św. Barbary w Tłukience. Rzeźby te odnaleziono w lutym 2013 roku podczas lustracji opuszczonego kościółka. Choć stare, kilkakrotnie przemalowywane, uszkodzone tak, że na pierwszy rzut oka „złamanego centa” nie były warte − na swój sposób były piękne.

0 (1)

Wydawało się wtedy, że mocno spróchniałego drewna, z którego były wykonane nie da się jednak w żaden sposób uratować przed ostatecznym rozpadnięciem. I tak zapewne by się stało, bo pozostawionymi w opustoszałym, wilgotnym wnętrzu nieczynnego kościoła nikt już nie był zainteresowany. Zabrano je wówczas wraz z ławkami, które podobny koniec czekał i przewieziono na plebanię. Wtedy jeszcze nie wiadomo było, co z nimi zrobić w przyszłości. Półtora roku temu zostały powierzone Maciejowi Dobrzańskiemu, studentowi ASP w Krakowie, który szukał tematu do swojej pracy dyplomowej. To on postanowił odrestaurować je wykorzystując prekursorskie metody konserwacji drewnianych dzieł sztuki. Jak się okazało pracę wykonał wzorowo.

0 (84)

Na razie pełne piękno przywrócone zostało jednej z nich. Być może w odnowieniu drugiej, przedstawiającej św. Rodzinę, pomoże finansowo Wojewódzki Urząd Konserwatorski. Jest więc szansa na uratowanie i odnowienie całej kompozycji rzeźbiarskiej. Ale, co ciekawe!

Rzeźby są XVII-wiecznymi dziełami sztuki snycerskiej. Ich autor jest nie znany i nie wiadomo także skąd pochodzą i jak znalazły się w kościółku św. Barbary w Tłukience, bo przecież kościół ten został wybudowany w połowie XIX wieku. Choć tak niewiele czasu upłynęło odkąd jest on nieczynny trudno także ustalić gdzie ostatnio eksponowane były rzeźby w jego wnętrzu. Może ktoś pamięta? Przedstawiają one Świętą Rodzinę oraz św. Annę i św. Agnieszkę z barankiem. Czekamy na zdjęcia wykonane podczas przeróżnych uroczystości tak osobistych jak i oficjalnych, bo przecież kaplica przez długie lata była kościołem parafialnym. Historia jest ciekawa więc niniejsza notka tematu nie wyczerpuje – zapewne będzie koniecznym podjąć go na nowo w odpowiednim czasie.  

A tak wyglądała rzeźba w kolejnych etapach konserwacji:

 

Koncert laureatów III Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

  

 

 

 

LOGO LONKURSU

  76

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę