Start Aktualności Wydarzenia Tajemnice kaplicy
Tajemnice kaplicy

W piątek, 2 października 2015 r. w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie odbył się wernisaż wystawy najlepszych dyplomów 2015 - edycja jesienna. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Stanisław Tabisz.

Piszemy o tym, gdyż wśród wystawionych, najlepszych prac dyplomowych znalazły dwie rzeźby pochodzące z kaplicy św. Barbary w Tłukience. Rzeźby te odnaleziono w lutym 2013 roku podczas lustracji opuszczonego kościółka. Choć stare, kilkakrotnie przemalowywane, uszkodzone tak, że na pierwszy rzut oka „złamanego centa” nie były warte − na swój sposób były piękne.

0 (1)

Wydawało się wtedy, że mocno spróchniałego drewna, z którego były wykonane nie da się jednak w żaden sposób uratować przed ostatecznym rozpadnięciem. I tak zapewne by się stało, bo pozostawionymi w opustoszałym, wilgotnym wnętrzu nieczynnego kościoła nikt już nie był zainteresowany. Zabrano je wówczas wraz z ławkami, które podobny koniec czekał i przewieziono na plebanię. Wtedy jeszcze nie wiadomo było, co z nimi zrobić w przyszłości. Półtora roku temu zostały powierzone Maciejowi Dobrzańskiemu, studentowi ASP w Krakowie, który szukał tematu do swojej pracy dyplomowej. To on postanowił odrestaurować je wykorzystując prekursorskie metody konserwacji drewnianych dzieł sztuki. Jak się okazało pracę wykonał wzorowo.

0 (84)

Na razie pełne piękno przywrócone zostało jednej z nich. Być może w odnowieniu drugiej, przedstawiającej św. Rodzinę, pomoże finansowo Wojewódzki Urząd Konserwatorski. Jest więc szansa na uratowanie i odnowienie całej kompozycji rzeźbiarskiej. Ale, co ciekawe!

Rzeźby są XVII-wiecznymi dziełami sztuki snycerskiej. Ich autor jest nie znany i nie wiadomo także skąd pochodzą i jak znalazły się w kościółku św. Barbary w Tłukience, bo przecież kościół ten został wybudowany w połowie XIX wieku. Choć tak niewiele czasu upłynęło odkąd jest on nieczynny trudno także ustalić gdzie ostatnio eksponowane były rzeźby w jego wnętrzu. Może ktoś pamięta? Przedstawiają one Świętą Rodzinę oraz św. Annę i św. Agnieszkę z barankiem. Czekamy na zdjęcia wykonane podczas przeróżnych uroczystości tak osobistych jak i oficjalnych, bo przecież kaplica przez długie lata była kościołem parafialnym. Historia jest ciekawa więc niniejsza notka tematu nie wyczerpuje – zapewne będzie koniecznym podjąć go na nowo w odpowiednim czasie.

A tak wyglądała rzeźba w kolejnych etapach konserwacji:

III Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej:

Regulamin Konkursu (do pobrania)

Karta zgłoszenia do pobrania