Start Aktualności Wydarzenia O Światowych Dniach Młodzieży
O Światowych Dniach Młodzieży

      logoRok 2016 będzie bardzo bogaty w wydarzenia o charakterze religijnym. Będzie to bowiem w naszym kraju Rok Chrztu na pamiątkę 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zgodnie z wolą papieża Franciszka obchodzić też będziemy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. A Polska i świat przeżyją Światowe Dni Młodzieży. Rozpocznie się też Sztafeta Modlitwy o Powołania. I o tym wszystkim mówili dziekani i duszpasterze młodzieży w czasie spotkania w Sosnowcu 31 października.

Najwięcej czasu w czasie sosnowieckiego spotkania poświęcono oczywiście Światowym Dniom Młodzieży. - To musi być poruszenie całej diecezji, księży, młodzieży i przedstawicieli samorządowców - podkreślił bp Grzegorz Kaszak. Przed Światowymi Dniami Młodzieży odbywać się będzie Tydzień w Diecezji. Uczestniczyć w nim będzie ponad 5 tys. pielgrzymów praktycznie z całego świata. - Już zgłosiło się 4680 osób i ta liczba stale rośnie - zdradza ks. Szymon Wojciechowski. Goście, razem z mieszkańcami diecezji staną się jedną wielką, światową rodziną. - Chcemy, by większość przybyłych mieszkała w domach naszych rodzin - mówi ks. Jarosław Kwiecień. - Gościnność jest przecież bardzo chrześcijańską cechą - dodaje. W ramach tego tygodnia będzie dzień tzw. dekanalny. Np. wójt Klucz chciałby, by tego dnia goście i mieszkańcy gminy i okolic odwiedzili jedyną w Europie pustynię. Być może uda się zorganizować pokaz sprzętu wojskowego i skoków spadochronowych. Będzie też pielgrzymka piesza do Częstochowy, spotkanie na Placu Papieskim w Sosnowcu czy wyjazd do Oświęcimia. - We wszystkich wydarzeniach mogą uczestniczyć także diecezjanie. Wyjątkiem jest zwiedzanie obozu w Oświęcimiu ze względu na ograniczoną przepustowość muzeum - mówi ks. Wojciechowski.

 

Na razie trwa akcja modlitwy za to wydarzenie i jego promocja. Od grudnia we wszystkich parafiach przynajmniej raz w miesiącu będą spotkania, konferencje i modlitwy za ŚDM. W wielu wspólnotach dzieje się to już dawno.

Z ważnych informacji przed Tygodniem w Diecezji:

- Grupy obcokrajowców obowiązkowo muszą się zgłosić i zarejestrować najpierw w Krakowie, a później w diecezjalnym biurze. Dzięki temu na przełomie marca i kwietnia 2016 roku parafie będą już wiedziały, kto, z jakiego kraju i w jakiej ilości do nas przyjedzie.

- Tydzień w Diecezji będzie zabezpieczony medycznie przez Szpital im św. Barbary. Prócz tego organizatorzy szukają w każdej gminie zaprzyjaźnionych lekarzy i ośrodki zdrowia, które będą „pod telefonem”.

- Do końca lutego rodziny, które chcą przyjąć obcokrajowców muszą to zgłosić w swojej parafii. W liście rozdawanym w czasie wizyty duszpasterskiej (kolędy) będzie specjalny formularz.

- W każdej parafii jest już lider wspomagany przez kilku wolontariuszy, który będą pomagać w przeprowadzeniu Tygodnia w Diecezji. 14 listopada w Olkuszu odbędzie się dla nich spotkanie i szkolenie. Tydzień wcześniej podobne spotkanie odbyło się w Sosnowcu.

- Dla naszej młodzieży przygotowywany jest Kampus w Jerzmanowicach. Stąd, po wykupieniu obowiązkowego, krakowskiego pakietu pielgrzyma młodzież będzie dojeżdżać na spotkania z papieżem Franciszkiem. Odpowiedzialny za Kampus ks. Sławomir Woźniak z zespołem wolontariuszy zorganizuje prócz tego koncerty, spotkania i modlitwy. Ta część wydarzenia będzie dla naszej młodzieży bezpłatna.

Pracy jest więc sporo. O wszystkim na bieżąco można przeczytać na stronie internetowej www.smds.pl i profilu facebookowym.

kjk

( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

 

Koncert laureatów III Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

  

 

 

 

LOGO LONKURSU

  76

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę