Start Aktualności Wydarzenia O Światowych Dniach Młodzieży
O Światowych Dniach Młodzieży

logoRok 2016 będzie bardzo bogaty w wydarzenia o charakterze religijnym. Będzie to bowiem w naszym kraju Rok Chrztu na pamiątkę 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zgodnie z wolą papieża Franciszka obchodzić też będziemy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. A Polska i świat przeżyją Światowe Dni Młodzieży. Rozpocznie się też Sztafeta Modlitwy o Powołania. I o tym wszystkim mówili dziekani i duszpasterze młodzieży w czasie spotkania w Sosnowcu 31 października.

Najwięcej czasu w czasie sosnowieckiego spotkania poświęcono oczywiście Światowym Dniom Młodzieży. - To musi być poruszenie całej diecezji, księży, młodzieży i przedstawicieli samorządowców - podkreślił bp Grzegorz Kaszak. Przed Światowymi Dniami Młodzieży odbywać się będzie Tydzień w Diecezji. Uczestniczyć w nim będzie ponad 5 tys. pielgrzymów praktycznie z całego świata. - Już zgłosiło się 4680 osób i ta liczba stale rośnie - zdradza ks. Szymon Wojciechowski. Goście, razem z mieszkańcami diecezji staną się jedną wielką, światową rodziną. - Chcemy, by większość przybyłych mieszkała w domach naszych rodzin - mówi ks. Jarosław Kwiecień. - Gościnność jest przecież bardzo chrześcijańską cechą - dodaje. W ramach tego tygodnia będzie dzień tzw. dekanalny. Np. wójt Klucz chciałby, by tego dnia goście i mieszkańcy gminy i okolic odwiedzili jedyną w Europie pustynię. Być może uda się zorganizować pokaz sprzętu wojskowego i skoków spadochronowych. Będzie też pielgrzymka piesza do Częstochowy, spotkanie na Placu Papieskim w Sosnowcu czy wyjazd do Oświęcimia. - We wszystkich wydarzeniach mogą uczestniczyć także diecezjanie. Wyjątkiem jest zwiedzanie obozu w Oświęcimiu ze względu na ograniczoną przepustowość muzeum - mówi ks. Wojciechowski.

Na razie trwa akcja modlitwy za to wydarzenie i jego promocja. Od grudnia we wszystkich parafiach przynajmniej raz w miesiącu będą spotkania, konferencje i modlitwy za ŚDM. W wielu wspólnotach dzieje się to już dawno.

Z ważnych informacji przed Tygodniem w Diecezji:

- Grupy obcokrajowców obowiązkowo muszą się zgłosić i zarejestrować najpierw w Krakowie, a później w diecezjalnym biurze. Dzięki temu na przełomie marca i kwietnia 2016 roku parafie będą już wiedziały, kto, z jakiego kraju i w jakiej ilości do nas przyjedzie.

- Tydzień w Diecezji będzie zabezpieczony medycznie przez Szpital im św. Barbary. Prócz tego organizatorzy szukają w każdej gminie zaprzyjaźnionych lekarzy i ośrodki zdrowia, które będą „pod telefonem”.

- Do końca lutego rodziny, które chcą przyjąć obcokrajowców muszą to zgłosić w swojej parafii. W liście rozdawanym w czasie wizyty duszpasterskiej (kolędy) będzie specjalny formularz.

- W każdej parafii jest już lider wspomagany przez kilku wolontariuszy, który będą pomagać w przeprowadzeniu Tygodnia w Diecezji. 14 listopada w Olkuszu odbędzie się dla nich spotkanie i szkolenie. Tydzień wcześniej podobne spotkanie odbyło się w Sosnowcu.

- Dla naszej młodzieży przygotowywany jest Kampus w Jerzmanowicach. Stąd, po wykupieniu obowiązkowego, krakowskiego pakietu pielgrzyma młodzież będzie dojeżdżać na spotkania z papieżem Franciszkiem. Odpowiedzialny za Kampus ks. Sławomir Woźniak z zespołem wolontariuszy zorganizuje prócz tego koncerty, spotkania i modlitwy. Ta część wydarzenia będzie dla naszej młodzieży bezpłatna.

Pracy jest więc sporo. O wszystkim na bieżąco można przeczytać na stronie internetowej www.smds.pl i profilu facebookowym.

kjk

Koncert laureatów III Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej