Start Aktualności Wydarzenia Barbórka 2015
Barbórka 2015

bar 050Zapewne są tacy mistrzowie pióra – pisarze, poeci – którzy potrafiliby słowem namalować obraz i oddać ducha tegorocznych uroczystości barbórkowych, ale czy to zrobią? Zapewne są mistrzowie fotografii, którzy z wykorzystaniem obiektywu potrafiliby pokazać i utrwalić rzeczywistość tych ważnych dla tutejszej społeczności chwil, ale nikomu nie przyszło do głowy, aby ich poprosić o to. Nie czekając więc na sprawozdanie innych sami ciężką, górniczą ręką musimy wyrazić swoje odczucia.

Jak każda bolesławska Barbórka tak i ta również miała inny od poprzednich, niepowtarzalny urok. Scenariusza nikt nie pisał, ról nie rozdawał, a wszystko wypadło godnie.

Tradycją już się stało, że w święto swojej Patronki, które w bieżącym roku wypadło w piątek, grupa górników w mundurach galowych uczestniczy w roratach. I tym razem w grudniowy poranek 2015 roku kilkunastu górników stawiło się w kościele jak na kopalnianej szychcie. Ciemność kościoła rozświetlona kagankami przypominała kopalniane podziemia. Choć to tylko zwykły dzień tygodnia w koncelebrze sprawujący Eucharystię księża: ks. Grzegorz i ks. Michał nadali jej uroczysty charakter, wspominając św. Barbarę i modląc się za górników czynnych, emerytów i ich rodziny oraz za tych, którzy odeszli już do wieczności.

W niedzielę, 6 grudnia miała miejsce uroczysta msza święta sprawowana przez Proboszcza ks. Sylwestra Kulkę. Rozpoczęła się modlitwą i litanią do Patronki górników odmówioną przed ozdobioną kwiatami i rozświetloną zniczami kapliczką św. Barbary, stojącą w ulicy kościelnej. Proboszczowi towarzyszyli księża wikariusze i ministrancka asysta. Górnikom towarzyszyło niezawodne Koło Gospodyń Wiejskich z Podlipia wraz ze sztandarem oraz licznie tym razem zgromadzeni parafianie. Po tym wstępie zebrani udali się w procesji do kościoła, gdzie rozpoczęła się centralna część uroczystości sprawowanej w intencji tutejszych żyjących i zmarłych górników. Przed ołtarzem głównym ustawione były sztandary górnicze: górników kopalni „Bolesław”, kopalni rudy żelaza „Triumwirat” oraz ten reprezentujący bolesławski lud górniczo-hutniczy i rolniczy a także wyżej wspomniany sztandar z Podlipia. Swoją obecnością górników zaszczycił Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński wraz z małżonką. W darze ołtarza górnicy złożyli tradycyjnie chleb, wino i okrągłą sumę pieniędzy zebraną wraz z Kółkami Różańcowymi oraz kosz kwiatów, który ustawiono przed pięknie oświetlonym ołtarzem św. Barbary. Wielce wymownym jest, że w procesji z darami uczestniczył Wójt wraz z małżonką. Na zakończenie mszy świętej uczestnicy mieli okazję oddać hołd Patronce górników poprzez ucałowanie jej relikwii.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że tym razem wyniesiono aż trzy z czterech historycznych sztandarów górniczych. Niestety jeszcze nie wszystkie, ale postęp jest widoczny. Jeśli ten zapał młodych przedwcześnie nie zgaśnie to jest nadzieja, że te jedyne w swym rodzaju dzieła sztuki i symbole tutejszego górnictwa nie zbutwieją całymi miesiącami stojąc ukryte w zakamarkach parafialnej świątyni. A szkoda by ich było, bo takich drugich trudno znaleźć. I tym optymistycznym akcentem kończąc dziękujemy wszystkim za życzenie kierowane pod naszym adresem i ze swej strony mówimy:

Szczęść Boże!