Start Kronika parafii Nasza święta patronka
Nasza święta patronka
08 grudnia 2009

012Dnie nasze jak cień na ziemi” – głosi napis na zegarze słonecznym z murów kościoła Mariackiego w Krakowie. Czas szybko przemija, a jedyne, co jest w nim stałe, to zmienność. Człowiek nigdy nie godził się z przemijaniem, zapomnieniem, dlatego od najdawniejszych czasów próbował im zapobiegać, pozostawiając po sobie ślady.

Mija sto lat od chwili, gdy robotnicy kopalni galmanu w Tłukience ufundowali i wystawili, u wlotu ulicy kościelnej, kapliczkę swojej patronce, św. Barbarze. Co chcieli poprzez ten dar przekazać nam, następnym pokoleniom? Trudno dziś precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ale jedno jest pewne: przede wszystkim pragnęli powiedzieć, że Święta wiele dla nich znaczy i mają w niej nadzieję. Wdzięczność ich musiała być wielka, bo kapliczka to nie jedyny jej ślad z tamtych czasów. W latach sześćdziesiątych dziewiętnastego stulecia powstał sporych rozmiarów kościółek w Tłukience pod wezwaniem św. Barbary. Choć w stanie agonalnym, ale przecież stoi do dzisiaj. W 1904 i 1906 roku zostały ufundowane potężne sztandary górnicze: jeden przez górników kopalni „Bolesław”, drugi przez górników Tłukienki i Krążka. To największe tego typu obiekty kultury zachowane w Polsce; dzięki swojej potędze nieporównywalne ze sztandarami tworzonymi współcześnie przez przeróżne związki zawodowe. Wspomnieć także należy o przepięknym ołtarzu z zachodniej nawy bolesławskiego kościoła, którego centralną postacią jest św. Barbara. Towarzyszą jej w tym przedstawieniu św. Kinga i jej ciotka, św. Elżbieta Węgierska. Obie są związane w jakiś sposób z górnictwem, a św. Kinga także z... Bolesławiem. O ile św. Barbara jest patronką górników, o tyle św. Kingę można nazwać opiekunką kopalni. Była ona żoną Bolesława V Wstydliwego i dzięki temu prawdopodobnie znała ówczesny Bolesław. Z kolei św. Elżbieta, patronka żon i matek, słynęła ze swej hojności wobec ubogich. Tutejszy lud górniczy, przecież w większości, do takich się zaliczał.

Sztandary i ołtarz w odpowiednim czasie doczekały się renowacji i przywrócony im został pełny blask. Teraz czas na zewnętrzną kapliczkę św. Barbary. Osłonięta baldachimem, ogrodzona ozdobnym płotkiem, patronka spogląda smutnym wzrokiem na tereny nieistniejącej już kopalni „Bolesław”. Przed stu laty, i później, dodawała otuchy schodzącej upadową w głąb ziemi procesji górników z karbidkami. Wtedy bolała nad ich ciężką, niebezpieczną pracą. Dzisiaj jej smutny wzrok ogarnia pogórnicze już tereny Bolesławia. Żalu spojrzeniu św. Barbary dodaje fakt, że choć w królewskiej, to jednak w bardzo podniszczonej już stoi szacie. Może się tego wstydzi...? A przecież wiele razy ratowała nas od najgorszego. Czy tego już nie pamiętamy? Czy to nie my powinniśmy się wstydzić, że tak dzisiaj wygląda nasza patronka?

Pomnik przedstawia górnika w trudnej dla niego chwili. W przodku, w którym pracował, nastąpił zawał. Zniszczone zostały jego narzędzia pracy. On sam leży przysypany oderwanymi ze stropu odłamkami skały. Znikąd nie ma pomocy, ale on... nie jest sam. Święta Patronka jest z nim. Przedstawiono ją trzymającą w prawej ręce kielich z hostią, a w lewej miecz jako symbol męczeńskiej śmierci. Stoi na skale, bo jak głosi legenda, skała chroniła ją przed rozgniewanym ojcem i późniejszym katem. Obok widać wieżę, symbol jej uwięzienia. To piękny, wiele znaczący w swej wymowie, obraz – dzisiaj w większości nie czytelny. Warto przywrócić go do stanu pierwotnej świetności.

Dzięki wspaniałomyślności dyrekcji Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w bieżącym roku rozpoczęto dzieło renowacji kapliczki. Prace zlecono spółce Bol-therm, która 27 listopada zdemontowała cały baldachim wraz z ogrodzeniem i, w swoich warsztatach, poddała go gruntownej naprawie, a później przekazała do ocynkowania. Choć nie udało się na Barbórkę, to całość z powrotem została zmontowana w siódmym dniu grudnia 2009 roku. Niech to będzie wyraz podzięki za szczęśliwy finał awarii, do której doszło w październiku w jedynej już na bolesławsko-olkuskiej ziemi kopalni.

Z inicjatywy grupy górników rozpoczęto, również w bieżącym roku, zbiórkę pieniędzy z przeznaczeniem na remont samej figury. Okazuje się, że będzie to przedsięwzięcie trochę bardziej kosztowne. Widać jednak dobre chęci. Jedni mają za co dziękować, inni o co prosić. Jeden nie wiele może, ale wspólnymi siłami... Może się uda.

JRC, Bolesław, 8 grudnia 2009 r.

Koncert laureatów III Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej