Start Aktualności Wydarzenia Otwarte drzwi
Otwarte drzwi

IMG 20160618 141156Wiele instytucji, firm, szkół, uczelni a nawet salonów samochodowych ma w ciągu roku tak zwane „dni drzwi otwartych”. Nie oznacza to oczywiście, iż w pozostałe dni roku dostać się do nich nie możemy, ale akurat w te wyjątkowe dni jesteśmy zapraszani do ich odwiedzenia w sposób szczególny. Tak też było w sobotę 18 czerwca, gdy udaliśmy się całą ministrancką grupą do Częstochowy na dzień „drzwi otwartych” naszego seminarium duchownego.

Wyruszaliśmy punktualnie o godz. 8:30, aby przed 10:00 znaleźć się przed seminaryjnymi murami. Przywitała nas grupa kleryków III roku wraz z naszymi opiekunami, którzy mieli towarzyszyć nam podczas zwiedzania seminarium, wykonywaniu zadań, mszy św. oraz posiłku. Oprócz naszej, seminaryjną wspólnotę odwiedziły grupy ministrantów z diecezji sosnowieckiej i archidiecezji częstochowskiej. Pierwszym punktem programu było poznanie seminaryjnego gmachu. Trzeba przyznać, że zwiedzanie zajęło nam najwięcej czasu, bowiem sam budynek jest ogromny, a zakamarków się w nim kryjących cała masa. Poznaliśmy więc najważniejsze miejsca: seminaryjny kościół, aule, bibliotekę, refektarz (miejsce gdzie klerycy spożywają posiłki), sale sportową oraz klerycki pokój. W niektórych miejscach, każda grupa musiała wykonać konkretne zadanie, dzięki którym można było wygrać nagrodę, którą była piłka nożna używana podczas trwających właśnie Mistrzostw Europy. Z racji, iż już nie raz wygrywaliśmy różnego rodzaju zawody i turnieje, tak też i w tych zmaganiach chętnie wzięliśmy udział, ale o tym później. I tak, np. w bibliotece, musieliśmy w grze Scrable ułożyć jak najlepiej punktowany wyraz. Ułożyliśmy na planszy termin „ konstantynopolitańczykowianeczka”, który choć nie występuje w języku polskim, to jest jednak przyjęty, jako dopuszczalny do użytku. Zabiegiem tym zdeklasowaliśmy pozostałych rywali i otrzymaliśmy najwyższą notę. Kolejnym etapem zwiedzania był seminaryjny kościół, gdzie oprócz jego historii, poznaliśmy elementy wyposażenia zakrystii oraz ich przeznaczenie. Mogliśmy zobaczyć m.in. ornat oraz kielich i patenę, którymi podczas swoich pielgrzymek na Jasną Górę posługiwał się św. Jan Paweł II. Również i w tym miejscu czekał nas mały test z wiedzy o historii i ciekawostek seminaryjnego kościoła. Trzecim punktem zwiedzania była seminaryjna „stołówka” zwana refektarzem. Tam dowiedzieliśmy się, kim są „portatorzy”, jak często trwa ich „służba” w seminaryjnej stołówce, a także pokrzepiliśmy się pysznymi ciastkami, które na nas czekały. Podobnie jak w przypadku biblioteki i kościoła, tak tu czekało na nas zadanie. Otóż z równania matematycznego, (które tworzyły rozłożone na stole łyżki) musieliśmy ułożyć prawidłowe działanie, tak, żeby zgadzał się wynik końcowy. Na szczęście zmieściliśmy się w czasie i zdążyliśmy poprawnie wykonać to zadanie. Ostatnim miejscem, w którym musieliśmy się wykazać – tym razem nieco inaczej – była hala sportowa. W niej musieliśmy użyć siły mięśni i zdobyć jak najwięcej punktów rzucając piłką do kosza. I znów nie mieliśmy sobie równych w tej dyscyplinie. Sama hala wyglądała imponująco, oprócz odpowiedniej wielkości posiada dobre zaplecze – szatnie dwupoziomowe, balkon dla kibiców, prysznice. Nic więc dziwnego, że od 17 lat organizowane są w niej Ogólnopolskie Mistrzostwa w Tenisie Stołowym dla kleryków. Po zakończonym zwiedzaniu, udaliśmy się wszyscy do seminaryjnego kościoła, tym razem, aby wspólnie modlić się wraz z innymi przybyłymi ministrantami oraz mieszkańcami seminarium z księżmi przełożonymi na czele o nowe powołania kapłańskie. Ks. Grzegorz Szumera – rektor seminarium – w kazaniu porównał powołanie do kwiatu, o który trzeba bardzo dbać, aby mógł cieszyć innych swoim pięknem. Seminarium duchowne jest właśnie taką „szkołą”, gdzie powołania mogą dorastać i kształtować się, aby móc później służyć w kapłaństwie Bogu i ludziom. Po „posiłku dla ducha” udaliśmy się do refektarza, gdzie mogliśmy posilić nasze (już konkretnie głodne) ciała. Ostatnim punktem programu było wręczenie nagród dla zwycięskiej grupy, która zdobyła maksymalną ilość punktów w poszczególnych miejscach zwiedzania. Jak nietrudno się domyślić, główna nagroda przypadła ministrantom z Bolesławia J Po rozdaniu nagród za konkurs grupowy, przyszedł czas na kolejny konkurs z wiedzy o seminarium, tym razem już indywidualny. Udział w nim wzięli wszyscy ministranci, jednak tylko troje z nich okazało się najlepiej zapamiętać wszystko, czego dowiedzieli się o „szkole powołania”, którą jest seminarium duchowne. I tu również nie było wielkich niespodzianek. Nasi ministranci, a dokładnie Paweł Samborski i Mateusz Wojna zajęli kolejno II i III miejsce. Po całym dniu spędzonym w sposób intensywny, pożegnaliśmy klerycką wspólnotę i wyruszaliśmy w podróż powrotną z nadzieją, że w przyszłym roku również wybierzemy się na dzień otwarty naszego seminarium. Kto wie, być może kiedyś, któryś z członków służby liturgicznej naszej parafii, pojedzie do seminarium na nieco dłużej, bo na 6 lat (tyle bowiem trwa seminaryjna formacja do kapłaństwa), o co gorąco prośmy Boga w naszych modlitwach.