Start Aktualności Wydarzenia Konserwacja rzeźby św. Rodziny
Konserwacja rzeźby św. Rodziny

01W ubiegłum roku, w ramach pracy magisterskiej p. Macieja Dobrzańskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, została przeprowadzona konserwacja rzeźby przedstawiającej św. Annę i św. Agnieszkę. Była to pierwsza z rzeźb stanowiących XVII wieczną wielopostaciową kompozycję rzeźbiarską.

Od lutego 2016 roku w pracowni konserwatorskiej w Krakowie trwa pełna konserwacja drugiej rzeźby drewnianej, polichromowanej z pocz. XVII wieku przedstawiającej Świętą Rodzinę. Rzeźba ta pochodzi z dawnej kaplicy św. Barbary w Bukownie –Tłukience. Na prowadzone prace parafia otrzymała dofinansowanie z Funduszu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie w kwocie 11 830 zł. Prace prowadzone będą w dwóch etapach. Pierwszy etap –już zakończony – to konserwacja techniczna. W ramach tego etapu dokonano wstępnych odczyszczeń, przeprowadzono prace badawcze, usunięto XIX i XX wieczne nawarstwienia. Podklejony został odspojeń warstwy pierwotnej, usunięto wadliwe uzupełnienia i gwoździe. Struktura drewna została wzmocniona specjalna impregnacją, uzupełniono rozległe ubytki i kanały po drewnojadach, uzupełniono ubytki powierzchniowe i zakończono prace ostateczną rekonstrukcja formy rzeźbiarskiej.

Komisja konserwatorska przyjęła pracę wykonane w pierwszym etapie i zaleciła kontynuowanie dalszych prac, dotyczących konserwacji estetycznej, czyli złocenia. Prace konserwatorskie prowadzone są przez mgr Katarzynę Magrysiewicz -Dobrzańską i mgr Macieja Dobrzańskiego. Mamy nadzieję, że już wkrótce obydwie wyglądać będą jednakowo pięknie i ozdobią wnętrze naszej świątyni.