Start Aktualności Wydarzenia Kolędy z Brodą
Kolędy z Brodą

001 (118)„Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiety” – tak kiedyś powiedział Ludwik van Bethowen. I zapłonął ogień w sercach mężczyzn i zabłysła łza w oczach kobiet słuchających w ten zimny, mroźny kolędowy czas pastorałek śpiewanych przez dzieci z zespołu Joszka Brody. Te małe, skromne dzieci z Istebnej ujęły nas; było w ich śpiewie tyle szczerości i pasji, że nie dorównałby Im niejeden zawodowy piosenkarz. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za kolejną wspaniałą ucztę duchową, dziękujemy dzieciom za wspólne kolędowanie, dziękujemy Joszko Brodzie za piękne melodie grane na archaicznych instrumentach i z całego serca mówimy „Bóg zapłać” i „Szczęść Boże”. (Parafianka)

8 stycznia znowu odbył się koncert kolęd w naszym kościele. Tym razem wystąpił Joszko Broda z zespołem, a zespół to: jedenaścioro dzieci, gitara oraz rodzaj kotła, no i oczywiście lider. Nie wierzyłem, że tegoroczny występ może mnie pozytywnie zaskoczyć – przecież kolędy, jeden lepiej innym gorzej, ale każdy śpiewa. Czego więc oczekiwać po jakimś tam Joszko. Nie dość, że imię, nieimię jakieś dziwne takie, to jeszcze „Dzieci z Brodą” – to się kupy nie trzyma – myślałem. Pójść, pójdę, bo żadnego z kościelnych koncertów dotychczas nie opuściłem, ale czy warto przy tak dużym mrozie? – ciągle się wahałem. Jakże się pomyliłem w tym swoim osądzie wydanym jeszcze przed występem. A występ okazał się r e w e l a c y j n y! No, ma ten nasz proboszcz rozeznanie i wyczucie, co do doboru artystów.

Po pierwsze: repertuar – był wspaniały, ani jednej w nim ośpiewanej, osłuchanej kolędy nie było − wszystkie nowe i bardzo ciekawe. Po drugie: dzieci – to był żywioł. One wszystkie, każde z osobna i jako chór, w pełni angażowały się i zasłużyły na wielkie brawa. Po trzecie – niby skromne instrumentarium, ale, o dziwo, zupełnie wystarczające. Gitara pięknie uzupełniała nawet słowną część występu lidera. Po czwarte – lider! On przerósł wszelkie wyobrażenia nie tylko grając na przeróżnych dziwnych rzeczach, ale także jako gawędziarz. Nie każdy potrafi wciągnąć publiczność do zabawy, nie każdy potrafi rozgrzać zmarzniętych ludzi, a On to zrobił. No i po piąte jeszcze refleksja natury ogólnej – „wielkie gwiazdy”! − żadna z nich nie przekroczy nawet o parę minut zaprogramowanego czasu, a ich występ to często „męczarnia” tak dla nich, jak i dla słuchaczy. Nie wnikam już, ile sobie liczą za występ. Jos zko, ponad półtorej godziny, i to przy dużym mrozie, uraczył mnie wspaniałym występem.

Nie potrafię w słowach oddać tego, co czuję, ale powiem tylko, że wielkim błędem z mojej strony było niedowiarstwo, które towarzyszyło mi przed koncertem. Dziękuję Zespołowi. Dziękuje księdzu proboszczowi. Ale dziękuje także panu Grzegorzowi Jasicy za galerię, jak zwykle bardzo udanych zdjęć.