Refleksje z podróży

Nie wiem, co mnie zmobilizowało, aby opisać wrażenia z niedawnej podróży w nieco bardziej odlegle tereny Małopolski a tym bardziej nie mam wytłumaczenia dlaczego postanowiłam spróbować podzielić się częścią z nich z odwiedzającymi stronę internetową parafii. To „nie wiem” wstawione w tekst na początku zapewne zbyt asekuracyjnie brzmi, bo ja właściwie z dwóch powodów zabieram głos w tym miejscu. Powód pierwszy ma związek z rocznicami dotyczącymi św. Jana Pawła II. W kwietniu i maju przypadają Jego rocznice: odejścia do Domu Pana, beatyfikacji a później kanonizacji, a także rocznica urodzin. Pełno więc tego naszego (bolesławskiego również) świętego w mediach, w rozmowach, we wspomnieniach. Szczególnie ważną i niespotykaną była kanonizacja, bo dotyczyła dwóch papieży, a ponadto odbyła się (27 kwietnia 2014 roku) w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego i emerytowanego.

pap2

Jan Paweł II – dzisiaj jako święty Kościoła Powszechnego, ale i wcześniej, jako papież – był mi szczególnie bliską osobą. Choć nigdy nie było mi dane ucałować jego ręki to jednak traktowałam go jak Ojca a później modliłam się i modlę do Boga za jego pośrednictwem. Widziałam, i ciągle widzę nowe pomniki stawiane mu w różnych częściach Polski, ale większość z nich nie nadaje się, aby godnie upamiętniać tego Wielkiego Polaka, a niektóre są wprost karykaturalne. Teraz natomiast spostrzegłam pomnik moim zdaniem doskonały. Eksponuje nie tylko stan ducha, ale także mniej znaczące szczegóły (na przykład szczegóły ubioru). Oto on poniżej.

                 

pap    

 

Skoro taki pomnik wystawiono przed kościołem to pomyślałam, że warto wejść do tego kościoła. I tutaj muszę podać powód drugi mojego natręctwa w kwestii umieszczenia wpisu na tym miejscu. Otóż tak się złożyło, że wchodząc trafiłam na mszę świętą i pozostałam już aż do jej zakończenia. Msza, jak msza – wszędzie podobna, chociaż… nie − tam kościół wypełniony był po brzegi, i dzieci było bardzo dużo zgromadzonych w wyznaczonym miejscu, przed ołtarzem. Ale ja szczególnie zwróciłam uwagę na ogłoszenia parafialne. Słuchałam więc tych ogłoszeń i uszom nie wierzyłam. Proboszcz przepraszał wszystkich tych, dla których w ostatnim czasie nie znalazło się nic do roboty przy kościele. A, jak się później zorientowałam, w otoczeniu kościoła powstaje plac imieniem Jana Pawła II, coś w rodzaju ogrodu maryjnego (nie wiem jak inaczej nazwać to dzieło), na którym widoczne są już częściowo pobudowane kapliczki. Widoczna jest sieć alejek a mają być także wykonywane jakieś mozaikowe „cuda”, kobierce z żywych kwiatów i inne wspaniałe rzeczy. Może będzie tam również miejsce na drogę krzyżową? I wychodzi na to, że chyba wszyscy chcieli mieć swój wkład w powstającym dziele. W każdym razie, tamtejszy proboszcz uznał za stosowne wytłumaczyć się parafianom z tego, że do niektórych prac musi zatrudniać fachowców (może nawet artystów), aby były one profesjonalnie, zgodnie z projektem wykonane, i w związku z tym przepraszał za to, że nie zawsze znajdzie się praca dla ogółu chętnych pomagać.

Jakie w takim razie nasuwają mi się wnioski, gdy pomyślę o naszej parafii? Analogie dostrzegam dwie: po pierwsze, my także mamy przepiękny, i chyba jedyny w swoim rodzaju pomnik św. Jana Pawła II – witraż w oknie nad ołtarzem Miłosierdzia, a po drugie, i u nas dużo się dzieje – wiele prac jest podejmowanych. Ale na tym analogie się kończą. Różne są za to problemy proboszczów − nasz zamiast przepraszać, co jakiś czas prosić musi, a tamten… szkoda mówić.pap3

Jakże inaczej mogłoby wyglądać szerokie otoczenie naszego kościoła, gdyby zainteresowanie nas parafian jego stanem było analogiczne jak tamtych. Przecież front robót jest olbrzymi a pomysłów proboszczowi nie brakuje, ale w nas tkwi przeświadczenie, że jeśli coś się zaproponuje to z myślą o jakichś własnych interesach. Nie, musimy przyjąć do wiadomości, że proboszcz niczego, co zbudujemy nam nie zabierze.

(także oporna czasami parafianka)

 

Koncert Laureatów

    LOGO LONKURSU

Koncert2019 (53) 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę