Start Aktualności Wydarzenia Św. Rodzina wraca do domu
Św. Rodzina wraca do domu

Kompozycja rzeźbiarska ze św. Rodziną składa się z dwóch wielopostaciowych przedstawień rzeźbiarskich. Większa, trzypostaciowa grupa przedstawia Świętą Rodzinę; siedzącą na ławie Matkę Boską, podtrzymującą stojące na jej kolanach, wychylone do przodu Dzieciątko. Za nią stoi św. Józef wsparty dłonią na półkolumnie, przedstawiony w półpostaci. Dzieciątko Jezus spogląda na baranka podtrzymywanego przez św. Agnieszkę, z drugiej kompozycji rzeźbiarskiej. Obok św. Agnieszki podającej Jezusowi baranka jest również św. Anna.

Historia tej kompozycji jest nieznana. Rzeźba datowana jest na XVII wiek. Odnaleziona została w kaplicy św. Barbary w Tłukience, którą w latach sześćdziesiątych XIX wieku wznieśli górnicy z kopalni „Ulisses” i „Jerzy”. Wątpliwym jest, aby w XIX wieku, w nowej kaplicy eksponowano rzeźbę, która ze względów estetycznych do tego się nie nadawała. Z pewnością nie stanowiła ona także wyposażenia poprzedniego bolesławskiego kościoła. Od czasu jego powstania, aż do końca jego istnienia nie było w nim niczego o tematyce związanej z omawianym przedstawieniem. Mając jednak na uwadze fakt, że Sławków w początkach okresu nowożytnego pełnił rolę dużego ośrodka rzemieślniczo-artystycznego, można przypuszczać, że kompozycja ta została wykonana na obszarze tzw. Klucza Sławkowskiego, do którego należał również Bolesław i kilkanaście pobliskich miejscowości. Odnalezione na rzeźbie fragmenty gazet i opakowań papierosów pochodzące z czasów zaboru rosyjskiego pozwalają stwierdzić, że rzeźba już w tym czasie znajdowała się na terenie Bukowna czy w okolicy Sławkowa. W 1815 roku miasto Sławków weszło w skład Królestwa Kongresowego i w ten sposób na blisko sto lat dostało się pod panowanie rosyjskie.

Można domniemywać, że zachowana kompozycja wielofiguralna była wyposażeniem szafy ołtarzowej i mogła być większa o kolejne postacie. Na podstawie odtworzonej aranżacji kolorystycznej grupy ze św. Agnieszką wiadomo, że pierwotnie było bogato zdobiona złotem i srebrem, tylko karnacje i włosy były polichromowane, czyli należała zapewne do wyposażenia równie kosztownie zdobionej szafy ołtarzowej. Zachowana śladowo warstwa oryginalnej polichromii, przysłonięta tylko warstwami XIX i XX –wiecznymi, może sugerować, że kiedy ołtarz uległ zniszczeniu, zachowano na długie lata tylko rzeźby, które przechowywano gdzieś na strychu kościoła, aż do naprawy w XIX wieku. Naprawa ta nie przystosowała jednak rzeźb do ekspozycji w kościele. Ich wygląd estetyczny i słaba kondycja techniczna wskazywałaby raczej na to, że wstawiono je do jakiejś kapliczki. Potwierdzać to może kolejna naprawa mająca charakter okazjonalnego odnawiania charakterystycznego dla obiektów z niewielkich kapliczek domkowych.

Prace konserwatorskie przy kompozycji obejmowały:

1) Wstępne odczyszczenie rzeźby z kurzu i luźnych zabrudzeń

2) Usunięcie XIX i XX wiecznych przemalować jak i warstw papieru, a także zaprawy

3) Określenie zakresu zachowania warstw pierwotnych

4) Po identyfikacji odsłoniętych nawarstwień wykonano podklejenie odspojonych warstw zaprawy z polichromią

5) Usunięcie wadliwych uzupełnień i gwoździ

6) Impregnacja wzmacniająca osłabioną strukturę drewna

7) Uzupełnienie ubytków drewna oraz dostępnych kanałów po drewnojadach

10) Rekonstrukcja formy rzeźbiarskiej

11) Położenie zaprawy

12) Rekonstrukcja złoceń, srebrzeń i polichromii

Dzięki tym wszystkim pracom możemy podziwiać na nowo to niezwykłe dzieło. Nasza radość jest tym większa, że rzeźba wraca przed świętami, które najbardziej ze wszystkich ukazują św. Rodzinę z Nazaretu.

Przeprowadzenie tychże prac możliwe było dzięki dotacji Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

UK

KU

(opracowano na podstwie dokumentacji wykonanej przez mgr Macieja Dobrzańskiego)