Obchody Niepodległości

Ocalmy rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne!                                 

 

    

100-lecie niepodległości to niewątpliwie niezwykle ważna rocznica i ogromna szansa, by przypomnieć młodym Polakom o historii naszej Ojczyzny i zaszczepić w nich patriotyzm. Służyć mają temu m.in. różnorakie konkursy literackie, plastyczne, recytatorskie czy muzyczne, przygotowywane dla osób w różnym wieku, ale także koncerty i biegowa sztafeta niepodległości.

Wśród bogactwa inicjatyw, proponowanych przez naszą diecezję, szczególne miejsce zajmuje konkurs "Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne". Jak tłumaczy odpowiedzialny za jego organizację ks. Michał Borda "idea konkursu jest autorskim pomysłem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, który chce ocalić od zapomnienia rodzinne wspomnienia walki o niepodległą Polskę przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dlatego konkurs dedykowany jest do wszystkich diecezjan, którzy pragną podzielić się historiami osób oraz wydarzeń związanych z walką o wolną Ojczyznę".

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół oraz dorośli mieszkańcy diecezji sosnowieckiej. Wystarczy przygotować zapis rodzinnych wspomnień historyczno-patriotycznych w dowolnej formie literackiej spisując wspomnienia swoje bądź innego uczestnika wydarzeń, zwłaszcza spośród członków rodziny. Objętość tekstu nie powinna przekraczać 3 stron znormalizowanego maszynopisu. Komisja przyznawać będzie nagrody finansowe, a najciekawsze prace zostaną opublikowane. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz wyróżnień odbędzie się we wrześniu.

 

Wśród celów konkursu wymienia się odzyskanie i zachowanie pamięci historyczno-patriotycznej, promowanie idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz szacunku wobec państwa i Kościoła, kształtowanie dojrzałej wiary poprzez pogłębienie refleksji nad walką o niepodległość, ożywienie osobistej wiary, która owocuje zaangażowaniem w życie wspólnoty i świadectwem życia chrześcijańskiego oraz zachęta do dzielenia się refleksją na temat rodzinnych doświadczeń w zmaganiach o wolną Polskę.

Termin nadsyłania prac upływa 15 maja 2018. Szczegółowe informacje można znaleźć w poniższym regulaminie oraz na stronie www.katecheza.sosnowiec.pl

Mecenas konkursu jest TAURON Polska Energia S.A. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszak, Instytutu Pamięci Narodowej (oddział Katowice) oraz Senatora RP Anny Marii Anders.

Partnerami są parafie, przedszkola, szkoły oraz instytucje wychowawcze i kulturalne z diecezji sosnowieckiej, wybrane urzędy miast, powiatów i gmin, Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach – delegatura sosnowiecka, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Rycerze Kolumba, sosnowieckie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.

Partnerzy medialni: Dziennik Zachodni, Telewizja internetowa Info Puls Olkusz, Polskie Radio Katowice, Radio eM, "Gość Niedzielny", "Niedziela" i naszemiasto.pl.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

DO POBRANIA: Regulamin (.doc), Karta informacyjną (.doc), Oświadczenie autora pracy (.doc)

 

 

Sztafeta Niepodległości

    
              Wśród wielu wydarzeń patriotycznych w naszej diecezji szczególne miejsce zajmuje Sztafeta Niepodległości - otwarte dla wszystkich wydarzenie biegowe, upamiętniające ważne miejsca pamięci historycznej regionu. Całość rozpocznie Msza św., którą Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawi 17 czerwca na cmentarzu w Bydlinie, obok mogiły legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami. 

Sztafeta przebiegnie podzieloną na odcinki trasą liczącą ok. 60 kilometrów przez 20 miejscowości. Zatrzyma się obok ważnych miejsc upamiętniających wydarzenia z naszej historii. Meta znajdzie się na jaworznickim rynku.

Dzięki wsparciu mecenasa obchodów 100-lecia niepodległości w diecezji, firmy Tauron, udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma koszulkę i pamiątkowy medal. 

Sztafeta nie ma charakteru rywalizacji sportowej - bieg będzie wspólny, a dodatkowo wyznaczone zostaną odcinki rodzinne, w które włączyć będą mogli się wszyscy chętni, nawet ci ze słabszą kondycją. Ideą jest, by bieg ten połączył osoby w każdym wieku różnych zawodów i stanów, promował patriotyzm, pamięć historyczną i aktywność fizyczną!

Serdecznie zapraszamy do wyboru odcinka i rejestracji, która już od 1 maja możliwa będzie na stronie www.sztafetadiecezjalna.pl

Na stronie znaleźć będzie można także regulamin biegu i szczegółowe informacje.

 

 

Koncert laureatów III Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

  

 

 

 

LOGO LONKURSU

  76

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę