Start Aktualności Wydarzenia Patriotyczne śpiewanie
Patriotyczne śpiewanie

 HPIM8817Śpiewać każdy może,
Trochę lepiej, lub trochę gorzej,
Ale nie oto chodzi,
Jak co komu wychodzi…

 To słowa piosenki, ale nie o tę tu chodzi…

 Nasz proboszcz lubi zaskakiwać. Tym razem był inicjatorem wspólnego śpiewania, a okazją była 227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapowiadał to przedsięwzięcie przez dwie wcześniejsze niedziele. Zachęcał do udziału nie tylko uczestników pielgrzymek sierpniowych na Jasną Górę, ale także pozostałych parafian, a nawet osoby spoza tego grona. W 220 rocznicę utworzenia naszej parafii to pierwsze Wspólne Śpiewanie wypadło!

Zdecydowała się uczestniczyć w nim stosunkowo niewielka grupa – około 60 osób. Spotkanie trochę naprędce zorganizowane na przykościelnym placu (prognozy przepowiadały burze) poprowadził sam pomysłodawca. Wspomagał go niespodziewanie przybyły akordeonista Andrzej Banyś. Bohaterką zaś uroczystości była polska pieśń i piosenka patriotyczna, która od zawsze łączyła naród, w chwilach zwątpień dawała nadzieję i wzmacniała patriotycznego ducha Polaków. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie także na stojąco „Bogurodzicy”. Teksty pieśni wyświetlane były na ekranie zasłaniającym wrota stodoły.

 

 Organizacja spotkania okazała się być strzałem w dziesiątkę. Śpiewały w większości panie, ale i panów baryton dał się słyszeć. O dziwo, było także kilkoro dzieci w śpiew zaangażowanych. Fantastyczny nastrój panował podczas tego I –go Wspólnego Śpiewania. Wszyscy byli przekonani, że tego typu impreza zagości już na stałe w kalendarzu parafii, i to nie tylko przy okazji 3-go maja.

 Nie sposób nie nawiązać, nie odwołać się w tym miejscu do przykładu, jaki daje nam nasz święty Jan Paweł II − człowiek wielu talentów. On zapowiadał się na dobrego aktora i był bardzo muzykalny, a jest nasz dlatego, że ciągle pamiętał swoje wizyty w Bolesławiu. Otóż… Wszyscy wiemy, że jego ukochaną pieśnią była "Barka", ale jakie jeszcze pieśni lubił nasz Papież?

W czasie wypoczynku w Castel Gandolfo, kiedy odwiedzali go przyjaciele z Polski, tradycją było wspólne nucenie pieśni patriotycznych. Papież bardzo się wtedy wzruszał i nie krył łez. Wszystkie teksty znał na pamięć, śpiewał chętnie i głośno. Może tym razem z okazji 40 rocznicy wyboru Polaka na Stolicę Piotrową warto będzie zaśpiewać na przykład „Abba Ojcze” i inne ulubione pieśni Papieża.

 Ten Wieczór Pieśni Patriotycznych zakończył poczęstunek. Było ciasto i była kiełbasa z rożna. (JRC)

 

 

V Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

  

 

LOGO LONKURSU

Konkurs odwołany 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę