Start Aktualności Ogłoszenia parafialne Ogłoszenia duszpasterskie na XXX Niedzielę Zwykłą
Ogłoszenia duszpasterskie na XXX Niedzielę Zwykłą

1. Słowo Boże zwraca nam dzisiaj uwagę, że nie jest prawdziwym chrześcijaninem, ten, kto nie umie kochać. Bóg nieustannie kieruje do nas apel miłości.

2. Za tydzień obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym, którzy po zakończeniu życia ziemskiego i oczyszczeniu pokutą czyśćca przebywają już wraz z Bogiem w Jego Królestwie. Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną w tym roku nie będzie mszy św., ani procesji na cmentarzu. Wszystkie msze odprawiane będą w kościele, tak jak w każdą niedzielę. . Zachęcamy też, by pobyt na cmentarzu rozłożyć w czasie, by w niedzielę uniknąć większych zgromadzeń i tłumów.

3.  Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada – wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kaplicę lub cmentarz i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

4. Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję – kiedy to tylko będzie możliwe – spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Te osoby, aby uzyskać odpust zupełny powinny odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu); podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.

5.  To już ostatnie porządki na cmentarzach. Bardzo proszę o pozostawienie po sobie porządku. Śmieci wynośmy do kontenerów. Zadbajmy też o groby opuszczone, niech przynajmniej na Wszystkich Świętych znikną z nich chaszcze i zarośla.

6.  Ważna jest troska o groby przodków, lecz o wiele ważniejsza jest pamięć w modlitwie. Może warto właśnie teraz, w listopadzie, trochę kosztem ilości kwiatów i zniczy zamówić za swoich bliskich Mszę św. To najpiękniejsza modlitwa, jaką możemy ofiarować zmarłym, bo jest to Ofiara samego Chrystusa. W listopadzie możemy też polecać zmarłych w modlitwie Kościoła jaką są wypominki. W naszej parafii przyjmujemy na wypominki roczne i oktawalne. Kartki na których możemy wypisywać imiona i nazwiska naszych zmarłych są wyłożone na stoliku przy wyjściu.

7. Już dzisiaj informujemy, że na zakończenie oktawy modlitw za zmarłych, jak co roku odprawimy uroczystą mszę św. za zmarłych w ostatnim roku, a więc od Wszystkich Świętych 2019 roku. Już dziś informujemy o tym i zapraszamy rodziny tych zmarłych.

8. Nasza parafia po raz piaty organizuje Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Przesłuchania odbędą się w dniach 4 listopada, a koncert laureatów 8 listopada o godz. 17.00. Tradycyjnie też zapraszamy sponsorów nagród do ufundowania jednej z nagród dla uczestników i osobistego jej wręczenia.

9.  Są jeszcze do nabycia Kalendarze Rolników na 2021 rok.

10.  W minionym tygodniu Bóg powołał do siebie: +Krystynę Lekston i Henrykę Sadowską. Niech Bóg okaże im swoją wielką miłość, darując winy i przyjmując do chwały wiecznej.

11.  W dzisiejszym Gościu Niedzielnym o tym, czy istnienie innych religii jest zgodne z wolą Boga, czy też wyłącznie błędem ludzkim. Ponadto jakie mamy powody kryzysu powołań zakonnych? W Małym Gościu o balu wszystkich świętych i o odpustach, czyli prezentach ludzi żyjących dla zmarłych oczekujących na niebo. W tygodniku Niedziela ciekawy artykuł „Nie taki Kościół groźny” Usiłuje się nam wmówić, że świątynie są miejscami wyjątkowo sprzyjającymi rozprzestrzenianiu się epidemii. Czy to ryzyko jest większe od tego na zakupach w sklepie, aptece i galerii handlowej. Polecamy też najnowszy numer miesięcznika WPiS.

12. Św. Katarzyna Sieneńska mówiła: „Życie jest mostem, przejdź, ale nie buduj na nim swojego mieszkania." Niech nadchodzący tydzień pozwoli nam głębiej wniknąć w mądrość tych słów.

 

V Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

  

 

LOGO LONKURSU

Konkurs odwołany 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę