Wielki Post

01      Czas Wielkiego Postu i obrzęd posypania głów popiołem skłaniają nas do przemyślenia naszego postępowania. Mamy zaplanować konkretne działania, które pomogą nam osiągnąć założony cel, czyli nawrócenie już teraz, a w przyszłości nagrodę Nieba. Drogami, które do tego celu prowadzą, a które podpowiada nam dzisiaj Chrystus są: post, jałmużna i modlitwa.

Nasza wielkopostna droga jałmużny, modlitwy i postu prowadzi pod krzyż Jezusa Chrystusa. Wchodzimy na tę drogę przez udział w nabożeństwach:

  • Droga Krzy­żowa dla dzieci i młodzieży gimnazjalej -w każdy czwartek o godz. 17.30
  • Droga Krzyżowa dla dorosłych - w każdy piatek o godz. 17.30
  • Gorzkie Żale" - w każdą niedzielę o godz. 16.40.

Doświadczeniem mocy krzyża będą dla nas rekolekcje święte odprawiane w dniach od 11 do 14 marca  i wielkopostna spowiedź.

 

Jałmużna już w Starym Testamencie była uważana za obowiązek społeczny i religijny o dużym znaczeniu. Widziano w niej akt pobożności i środek do uzyskania przebaczenia grzechów. Jezus, podkreśla, że winna być czyniona z najwyższą dyskrecją, w ukryciu przed ludźmi i wielkodusznie. Biblijny Tobiasz daje swemu synowi taką radę: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka, a nie odwróci się od ciebie oblicze Boga. Jak ci tylko starczy, według twojej zasobności dawaj z niej jałmużnę! Będziesz miał mało-dawaj mniej t ale nie wzbraniaj się dawać jałmużny nawet z niewielkiej własności". Co rok Caritas przygotowuje wielkopostne skarbonki, do których możemy wraz z całą rodziną składać swoją jałmużnę dla bardziej od nas potrzebujących.

Jezus zwraca też uwagę na potrzebę modlitwy. Mó­wiąc o konieczności „wejścia do swej izdebki", podkreśla konieczność wewnętrznego wyciszenia. Modlić się „w ukryciu", znaczy modlić się z sercem skupionym. Dlaczego to jest takie ważne? Modlitwa bowiem musi być przede wszystkim słuchaniem Boga. Każdy Izraelita codziennie powtarzał w modlitwie: „Słuchaj, Izraelu...!" Nie ma modlitwy bez słuchania. Zanim stanie się ona słowem, które się wypowiada, musi być słuchaniem. By usłyszeć to, co mówi do mnie Bóg potrzebna jest przestrzeń ciszy. Dlatego w okresie postu mamy odrzucić huczne zabawy i cały ten codzienny zgiełk i hałas.

Z modlitwą Jezus łączy post, który jest rezygnacją z czegoś dla Boga, by Mu pokazać swe serce. Każdy post staje się wyznaniem, że tęsknimy za Bogiem i Jego łaską, że jedynie On jest w stanie zaspokoić nasze pragnienia. Równocześnie post otwiera nas na drugiego człowieka i uzdalnia do współczucia oraz miłosierdzia. Winien łączyć się więc z jałmużną, z miłością bliźniego.

 

 

 

 

Laureaci Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

 

 061

 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę