Wielki Post

01      Czas Wielkiego Postu i obrzęd posypania głów popiołem skłaniają nas do przemyślenia naszego postępowania. Mamy zaplanować konkretne działania, które pomogą nam osiągnąć założony cel, czyli nawrócenie już teraz, a w przyszłości nagrodę Nieba. Drogami, które do tego celu prowadzą, a które podpowiada nam dzisiaj Chrystus są: post, jałmużna i modlitwa.

Nasza wielkopostna droga jałmużny, modlitwy i postu prowadzi pod krzyż Jezusa Chrystusa. Wchodzimy na tę drogę przez udział w nabożeństwach:

• Droga Krzy­żowa dla dzieci i młodzieży gimnazjalej -w każdy czwartek o godz. 17.30
  • Droga Krzyżowa dla dorosłych - w każdy piatek o godz. 17.30
  • Gorzkie Żale" - w każdą niedzielę o godz. 16.40.

Doświadczeniem mocy krzyża będą dla nas rekolekcje święte odprawiane w dniach od 15 do m18 marca  i wielkopostna spowiedź.

Jałmużna już w Starym Testamencie była uważana za obowiązek społeczny i religijny o dużym znaczeniu. Widziano w niej akt pobożności i środek do uzyskania przebaczenia grzechów. Jezus, podkreśla, że winna być czyniona z najwyższą dyskrecją, w ukryciu przed ludźmi i wielkodusznie. Biblijny Tobiasz daje swemu synowi taką radę: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka, a nie odwróci się od ciebie oblicze Boga. Jak ci tylko starczy, według twojej zasobności dawaj z niej jałmużnę! Będziesz miał mało-dawaj mniej t ale nie wzbraniaj się dawać jałmużny nawet z niewielkiej własności". Co rok Caritas przygotowuje wielkopostne skarbonki, do których możemy wraz z całą rodziną składać swoją jałmużnę dla bardziej od nas potrzebujących.

Jezus zwraca też uwagę na potrzebę modlitwy. Mó­wiąc o konieczności „wejścia do swej izdebki", podkreśla konieczność wewnętrznego wyciszenia. Modlić się „w ukryciu", znaczy modlić się z sercem skupionym. Dlaczego to jest takie ważne? Modlitwa bowiem musi być przede wszystkim słuchaniem Boga. Każdy Izraelita codziennie powtarzał w modlitwie: „Słuchaj, Izraelu...!" Nie ma modlitwy bez słuchania. Zanim stanie się ona słowem, które się wypowiada, musi być słuchaniem. By usłyszeć to, co mówi do mnie Bóg potrzebna jest przestrzeń ciszy. Dlatego w okresie postu mamy odrzucić huczne zabawy i cały ten codzienny zgiełk i hałas.

Z modlitwą Jezus łączy post, który jest rezygnacją z czegoś dla Boga, by Mu pokazać swe serce. Każdy post staje się wyznaniem, że tęsknimy za Bogiem i Jego łaską, że jedynie On jest w stanie zaspokoić nasze pragnienia. Równocześnie post otwiera nas na drugiego człowieka i uzdalnia do współczucia oraz miłosierdzia. Winien łączyć się więc z jałmużną, z miłością bliźniego.