Start Wspólnoty Ministranci
Ministranci

 MG 1960Sportowym wydarzeniem minionego tygodnia byly z pewnością derby Polski, jak określano mecz piłkarski między Wisłą Kraków, a Legią Warszawa. Transmisja w TVP, oczekiwanie, mobilizacja w jednej i drugiej drużynie. I wreszcie wysprzedane wszystkie bilety, na długo przed rozpoczęciem spotkania. Wśród 33 000 tysięcznej widowni, której szczęśliwie udało się nabyć bilety na to spotkanie, była 56 osobowa grupa z naszej parafii. W grupie tej znaleźli się nasi ministranci, dla których był to już kolejny wyjazd na mecz Wisły Kraków. Obecni byli młodzi piłkarze "Laskowianki" i inne dzieci wraz z opiekunami. Był wśród nas także Krzysztof Piątek. (Kto nie wierzy, niech dobrze przyjrzy się zdjęciom). Wielu z uczestników po raz pierwszy mogło zobaczyć, jak przeżywa się taki ligowy mecz na żywo, na stadionie. Kto wie, może to i dzięki dopingowi naszej grypy Wisła Kraków odniosła tak efektowne zwycięstwo.

 

Seminarium to wyjątkowe miejsce, skrywające za klauzulą wiele ciekawostek i życiowych historii. Sposobem dla ciekawskich na uchylenie rąbka tajemnicy są rekolekpowocje powołaniowe. Organizowane co rok dzięki otwartości przełożonych i ogromnego zaangażowania kleryków.
Wspomniane rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie to błogosławiony weekend, który mógł spędzić w murach seminarium każdy, poszukujący życiowego powołania. Co ważne nie są one nastawione tylko na powołanie do życia w kapłaństwie, lecz także do małżeństwa, bądź życia w samotności. Każda z tych dróg jest wspaniała, pod warunkiem, że spotkamy na niej Pana Boga.
Już po raz czwarty mialem przyjemność uczestniczyć w tego typu rekolekcjach. Wyraźnie mogłem zaobserwować zatem podnoszoną co rok poprzeczkę. Te trzy dni były wypełnione różnymi zajęciami, wiec o nudzie nie mogło być mowy. W programie każdy mógł znaleść coś dla siebie. Od zadumy i modlitwy, aż po sportową rekreację. Mnie szczególnie podobało się spotkanie z ks. Arcybiskupem Wacławem, noc nikodemowa, quiz o modlitwie i oczywiście świadectwa kleryków, którzy włożyli ogrom pracy w organizacje.
Czy było warto? Oczywiście! To naprawdę świetna inicjatywa. Pomijając radosny czas spędzony w wyjątkowym gronie, każdy młody człowiek mógł rozeznać swoje powołanie. Ułatwiały to świadectwa księży i kleryków, opowiadających o drodze swojego życia.
Atrakcji wydawało się nie być końca, jednak wszystko co dobre szybko się kończy, tak i rekolekcje zakończyły się wspólnym, niedzielnym obiadem. 

Patryk Grybski 

 

Zawsze jest dobra pora, żeby pograć w kręgle. Dlatego korzystając z wolnego czasu, sobotnie przedpołudnie 20 października, grupa ministrantów i lektorów z naszej parafii, spędziła w Jaworznickiej kręgielni. Jako, że skład był dosyć liczny, bo dwudziestoczteroosobowy, bez przesady można powiedzieć, iż niemal cała kręgielnia znalazła się w ministranckich rękach. Gdy już się rozgościliśmy i przebraliśmy buty na te odpowiednie do gry (niektórym bardzo przypadły do gustu), rozpoczęliśmy punktową rywalizację na trzech torach. Dwugodzinny czas zabawy, przeplatany śmiechem, radością oraz odgłosem uderzania kuli w kręgle, szybko minął. Pozostał ostatni punkt programu, bez którego nie może udać się żaden wyjazd – szybka przekąska w dobrze znanym fast foodzie. Po niej mobilizacja i powrót do domu. Pragnę podziękować rodzicom naszych ministrantów: pani Marzenie, panu Zbigniewowi i panu Danielowi, a także Patrykowi za pomoc w zorganizowaniu całego wyjazdu.

Liturgiczna Służba Ołtarza to przede wszystkim dobrowolna służba przy ołtarzu Chrystusa. Ale to także miejsce, gdzie powstaje wiele trwałych i mocnych przyjaźni. Miejsce, które swoją służba nie tylko zbliża do Boga czy uczy odpowiedzialności i dyscypliny, ale także daje wiele radosnych i miło spędzonych wspólnie chwil.

 

 

25 listopada wczesnym rankiem nasi dwaj ministranci: Łukasz Burzyński i Oliwier Sitarski wraz ze swoim opiekunem, ks. Michałem udali się do Olkuskiej hali sportowej MOSiR, aby wziąć udział w XXI już diecezjalnym turnieju w tenisa stołowego o puchar biskupa sosnowieckiego i burmistrza miasta i gminy Olkusz. Rywalizacja zapowiadała się ciekawie, a to za sprawą rangi owego turnieju, która przyciąga zawodników z całej diecezji. Rywalizowali oni w pięciu kategoriach:

 

  • Ministranci młodsi
  • Ministranci starsi
  • Lektorzy młodsi
  • Lektorzy starsi
  • Księża

 

Pomimo zaciekłej walki, nasi reprezentanci odpadli w ćwierćfinałach turnieju. Nie należy jednak traktować tego jako porażki, bowiem aby dojść do tego poziomu rozgrywek, należało pokonać dużą ilość oponentów. Trzeba pochwalić również organizatorów, bowiem pomimo niemałej liczbie uczestników, turniej był przeprowadzony bardzo sprawnie, zachowując przy tym wszystkie zasady fair play.

 

Liturgiczna Służba Ołtarza

                       

Najczęściej, gdy szukamy skąd pochodzi dany wyraz najlepiej sięgnąć do języka łacińskiego. Tak samo będzie w przypadku słowa ministrant. Termin łaciński ministrare oznacza „służyć, pomagać”. Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo ministrant wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej. A zatem ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Eucharystii i podczas innych nabożeństw liturgicznych.
Sama służba wymaga czasami od nas naprawdę bardzo wiele wyrzeczeń, ale mamy taką świadomość, że służymy samemu Bogu i ludziom i ta świadomość nas umacnia.

Poprzez naszą służbę możemy być bliżej Chrystusa, wzrastać przy Nim, służyć Mu: nosić określone przedmioty, przygotowywać dary, dzwonić dzwonkami i co najważniejsze czytać Słowo Chrystusowe.

Dla nas bycie w Liturgicznej Służbie Ołtarza jest bardzo wielką radością, bo przez swoją służbę ukazujemy, że każde nabożeństwo jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych.

Do Liturgicznej Służby Ołtarza nie może należeć osoba, która pełniłaby w niej swoje funkcje na pokaz, lub dla materialnych korzyści. Liturgiczna Służba Ołtarza w naszej parafii dzieli się na:

  • Kandydatów – stanowią najmłodsza grupę. Ich zadaniem jest poznawanie obowiązków i zasad życia ministranta. Podejmują pierwsze próby wykonywania funkcji liturgicznych. Zapoznają się również ze starszymi kolegami ministrantami. Przychodzą do prezbiterium i pełnia swoja służbę w samej komży. Formacja kandydatów kończy się po okresie przygotowawczym, po którego zakończeniu następuje uroczyste przyjęcie do grona ministrantów. Kandydat na ministranta musi być samobieżny, czyli potrafił chodzić no i oczywiście chce zostać ministrantem J
  • Ministrantów – to ci, którzy zostali przyjęci do grona ministrantów. Uczą się właściwego wykonywania zadań liturgicznych i systematyczności w dyżurach. Poznają dokładniej zwyczaje panujące w kościele i zakrystii. Podają ampułki z woda i winem, przynoszą kielich, dają znać dzwonkami i gongiem. Muszą dawać przykład swoją postawą i gestami przy ołtarzu. Ich strojem jest biała komża oraz czerwona sutannela i pelerynka.
  • Lektorów – to kolejna w hierarchii grupa. Ministranci, którzy wykazali się właściwym zaangażowaniem w wypełnianiu dyżurów, oraz aktywnością w życiu wspólnoty ministranckiej i rozpoczęli naukę w szkole gimnazjalnej (obecnie w klasie siódmej) mogą rozpocząć kurs lektorski. Poznają lepiej Pismo Święte, zapoznają się z bohaterami biblijnymi. Uczą się też zasad wymowy i właściwego akcentowania oraz dykcji. Pozytywnie ukończony kurs jest zwieńczony uroczystym udzieleniem posługi lektora przez ks. Biskupa. Lektorzy pełnią najważniejsze funkcje liturgiczne, są obarczeni dużą odpowiedzialnością. Stanowią wzór dla wszystkich młodszych kolegów, a podczas służenia wyznaczają młodszym zadania przy ołtarzu. Ich strojem jest biała alba.
  • Ceremoniarzy – ministrant w stopniu ceremoniarza, odpowiada za przygotowanie Liturgii i jej poprawny przebieg. Odpowiada bezpośrednio po celebransie za poprawność Liturgii. Musi posiadać dużą wiedzę dotyczącą przepisów liturgicznych, którą zdobywa na specjalnych, trzydniowych kursach odbywających się dwa razy w ciągu roku. Często, jako element ubioru nosi krzyż ceremoniarski, nakładany uroczyście przez biskupa. Może pełnić rolę opiekuna parafialnej Służby Liturgicznej.

Każdy zawód, czy stan ma swojego patrona. Tak samo jest z ministrantami, którym to patronują święty Dominik Savio i święty Tarsycjusz.

Święty Dominik Savio - Urodzony we Włoszech, w roku 1842. Żył zaledwie 15 lat, ale zdążył osiągnąć wysoki stopień świętości. Był uczniem świętego Jana Bosko, który kochał go jak syna. W siódmym roku życia przystąpił do I Komunii Świętej. Chcąc pomóc świętemu Janowi w jego pracy misyjnej, zorganizował towarzystwo pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Pomimo, że życie świętego Dominika płynęło w ubóstwie, pracy i cierpieniach przepełniała go radość. Jest prawdziwym wzorem dla młodzieży. Pewnego razu napisał do przyjaciela: „Tu, na ziemi, świętość polega na tym, aby być stale radosnym i wiernie wypełniać nasze obowiązki”. Zmarł 9 marca 1857 roku.

Święty Tarsycjusz - Święty Tarsycjusz był młodym Rzymianinem, akolitą, należącym do otoczenia papieża Stefana I, za czasów cesarza Decjusza. Odważnie zanosił Komunię Świętą do skazanych na śmierć chrześcijan przebywających w więzieniach. Pewnego dnia, gdy szedł z Najświętszym Sakramentem w kierunku więzienia napadła go grupa pogańskich rówieśników, zaciekawionych tym, co on niesie z taką troską. Ponieważ bardzo tego bronił, usiłowali zmusić go biciem i obrzucili kamieniami, aby pokazał im, co niesie. Z pomocą nadszedł mu żołnierz rzymski, Kwadratus, chrześcijanin. Przepędził napastników, jednak chłopca nie dało się już uratować. Zmarł wkrótce z upływu krwi, na skutek odniesionych ran w obronie Chrystusa. Ciało świętego „Męczennika Eucharystii” chrześcijanie pochowali ze czcią w katakumbach świętego Kaliksta.

Kościół wskazuje nam tych dwóch młodych ludzi, jako wzór do naśladowania, a my prosimy o modlitwę, abyśmy potrafili i nie bali się całkowicie oddać Bogu tak jak nasi „niebiescy przyjaciele”.

W naszej parafii wspólnota Liturgicznej Służby Ołtarza skupia 45 osób – od kandydatów na ministrantów do lektorów i ceremoniarzy. Ministranci raz w tygodniu spotykają się z księdzem opiekunem, aby formować swoją duchowość i pogłębiać wiedzę liturgiczną. Poza tym starsi uczestniczą w kursie lektorskim oraz ceremoniarskim organizowanym przez Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej.

Spotykając się przy ołtarzu, w salce, czy na wspólnych wyjazdach widzimy, że w naszej wspólnocie zawiązują się także przyjaźnie między nami. Możemy zawsze na siebie liczyć, bo naszym wspólnym „Mianownikiem” jest On – Jezus Chrystus…

 

tablo male 

 

Lista Ministrantów i lektorów naszej parafii

Kandydaci:  Tadeusz Piasny, Tomasz Stach, Natan Jędrzejek, Mateusz Foryś

Ministranci: Antoni Bobak, Łukasz Burzyński, Oliwier Chmura, Franciszek Ćmiel, Tymon Dziechciarz,  Mikołaj Filipowicz, Patryk Kaliwoda, Igor Kaźmierczak,  Wiktor Szyguła, Dominik Waszkiewicz, Łukasz Kocjan, Krystian Krawiec, Bartosz Kwieciński, Marcel Leśniak, Aleksander Pioszczyk, Jakub Stempniewski, Marek Szlęzak, Łukasz Warwas, Mateusz Wojna, Janusz Wojna, Jarosław Fitacz,

Lektorzy: Piotr Chojowski, Paweł Kotarba, Rafał Kotarba, Mariusz Krawczyk, Kacper Krzysztanek, Michał Kubański, Wojciech Kulanty, Piotr Pierwocha, Rafał Radwański, Antoni Rzońca, Paweł Samborski, Piotr Sadowski, Kacper Sadzawicki, Franciszek Szlęzak, Adam Szymski, Krzysztof Wojna, Karol Żurek,

Ceremoniarze: Krzysztof Sikora, Kamil Kuna, Patryk Grybski 

 

Na wyjeździe

W długi majowy weekend roku obecnego, na naszej „parafialnej murawie” mieliśmy okazję gościć ministrantów z parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. Choć wynik tamtego spotkania pozostał do dziś nierozstrzygnięty, to postanowiliśmy dokonać rewanżu i tak 23 listopada, w godzinach popołudniowych udaliśmy się z rewizytą do naszych byłych „sparingowców”, w celu dokonania rewanżu. Punktualnie o godzinie 18:30 rozpoczął się mecz towarzyski w piłce nożnej na hali, w którym godnie reprezentowała naszą parafię grupa sześciu ministrantów. Choć przeciwnik dysponował przewagą wiekową swoich zawodników, to z trudem przychodziło mu posłanie futbolówki w naszą bramkę.

Wszystkim piłkarzom, pomimo wieczorowej już pory, energii nie brakowało, a gdy sportowy zapał nieco malał, każdy mógł się posilić sowitym kawałkiem pizzy i uzupełnić poziom cukru kubkiem coli.

W drugiej części naszego spotkania, aby zmniejszyć antagonizmy powstałe w sposób naturalny, gdy mierzą się dwie przeciwne drużyny, dokonany został wybór nowych, mieszanych drużyn. Również i w tej sytuacji rywalizacja była bardzo zaciekła, ale niestety zmuszeni byliśmy do opuszczenia szkolnego, halowego boiska, bowiem nasz czas, w którym mogliśmy z niego korzystać minął. Oczywiście wizja zamknięcia na całą noc w szkolnej hali sportowej, nie zraziła ministranckiej braci (można przecież ten czas spędzić na np. graniu w piłkę) J

Dziękujemy naszym gospodarzom oraz ich opiekunowi, księdzu Pawłowi Cicirko za zaproszenie na ten sportowy wieczór. Liczymy na kolejne spotkania, w czasie których będziemy mogli spędzić razem miło czas na sportowej rywalizacji.

  

NA RATUNEK !

wisla 022Krakowskiej Wiśle ostatnio w lidze nie wiodło sie najlepiej. Wyraźnie potrzebowała pomocy. Z taką pomocą pośpieszyli ministranci z naszej bolesławskiej parafii wzmocnieni kolegami, także ministrantami, z parafii w Sławkowie i w Wolbromiu. Dzięki właścicielowi Telefoniki panu Bogusławowi Cupiałowi oraz Zarządowi "Wisły Kraków", grupa 50 ministrantów wraz z opiekunami mogła oglądać i kibicować na żywo, piłkarzom "Białej Gwiazdy" w meczu przyjaźni ze "Śląskiem Wrocław". Większość z ministrantów po raz pierwszy była na takim meczu, a także na nowym stadionie. Nic więc dziwnego, że wrażenia były olbrzymie. Wszystkim bardzo się podobało, a najbardziej, jak widać na zdjęciach,  paniom opiekunkom ze Sławkowa. Naszą obecność na trybunach dostrzegł Wiślacki Smok i mamy nadzieję, że także piłkarze, których gorąco dopingowaliśmy. W końcu ostatecznie dla nas zwyciężyli 1-0. A my, choć może zabrzmi to trochę nieskromnie, wierzymy, że mieliśmy swój mały udział w tym zwycięstwie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

  

 

LOGO LONKURSU Informacja o konkursie

Regulamin Konkursu

Karta zgłoszenia

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę