Start Aktualności Wydarzenia Odpust w naszej parafii - relacja
Odpust w naszej parafii - relacja

29 września Kościół oddaje w liturgii cześć św. Archaniołom Michałowi, Rafałowi i Gabrielowi. Św. Michał Archanioł wraz z Maryją - Bożą Rodzicielką w sposób szczególny patronują Rzymskokatolickiej Parafii w Bolesławiu. Dlatego też, tradycyjnie już ostatnia  niedziela września jest dla naszej wspólnoty parafialnej uroczystością odpustową.

Do przeżywania tej uroczystości przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu. Najpierw przypominaliśmy sobie, że odpust to darowanie kar doczesnych za grzechy już odpuszczone w sakramencie pokuty, i że spełniając warunki określone przez Kościół, możemy korzystać z tego dobra, jakiego udziela nam Kościół. Do uroczystości odpustowej przygotowaliśmy także naszą świątynię. Trud sprzątania i przygotowania jej do święta podjęło wiele pań i panów z naszej parafii, za co wyrażamy im gorące podziękowanie. Uroczystości odpustowej przewodniczył i jednocześnie przez całą niedzielę wygłaszał Słowo Boże ks. Krzysztof Jacniacki. Kaznodzieja w swoim słowie nawiązał do obrazu Henryka Rosena przedstawiającego św. Michała. Mówił, że Archanioł w tym przedstawieniu zdaje się mówić. Wiem kim jestem, wiem w Kim mam swoje zakorzenienie, w Kim jest moja tożsamość i moc. Któż jak Bóg?  Ten sam Archanioł z obrazu Rosena pyta dziś także każdego chrześcijanina: A czy ty wiesz, kim jesteś? W Kim jest Twoja moc i zakorzenienie. W Kim jest twoja tożsamość. Szukając odpowiedzi na te pytanie kaznodzieja przestrzegał przed myśleniem schematami, które może prowadzić do fałszywego rozumienia Boga i bliźniego. Wzywał nas do wiary świadomej, która nie jest tylko słownym wyznaniem, ale świadectwem życia.

Blasku i radości całej uroczystości dodała obecność kapłanów: Ks. Prałata Stefana Roguli, Ks. Kanonika Romana Wojtana, Ks. Kanonika Tadeusza Maja, wszystkich kapłanów naszego dekanatu z ks. Kanonikiem Antonim Kwiatkowskim. Piękna liturgiczna oprawa tej uroczystości to zasługa pana organisty, dziecięcej scholi rozwijającej się coraz prężniej, całej asysty liturgicznej (pań od feretronów, panów od baldachimu, sztandarów, chorągwi). Szczególnego uroku dodaje zawsze udział zakładowej, górniczej orkiestry dętej oraz niezawodnym od lat, naszym kochanym ministrantom. Wszystkim parafianom i gościom spoza parafii, którzy w tym dniu przybyli do naszej świątyni, by zyskać odpust i wspólnie z nami się modlić, wyrażamy serdeczną radość i wdzięczność. Wszystkim za wszystko niech wynagradza doby Bóg, a św. Michał Archanioł niech wspiera w codziennym bojowaniu, jakim jest życie każdego z nas.

Fotorelacja w Galerii.

 

V Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

  

 

LOGO LONKURSU

Konkurs odwołany 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę