Start Aktualności Wydarzenia Pielgrzymka do Lichenia - relacja
Pielgrzymka do Lichenia - relacja

W dniach 9-10 października 2009 r grupa naszych parafian udała się na autokarową pielgrzymkę do Lichenia. Jest to bardzo szczególne miejsce ze względu na objawienia Matki Bożej i cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Przybywają tam rzesze pielgrzymów z całej Polski ze swoimi modlitwami, czując wyjątkowość i niezwykły charakter tego miejsca.

Nasze pielgrzymowania rozpoczęliśmy od Drogi Krzyżowej odprawionej w Lesie Grąblińskim. Tutaj, w pierwszej połowie XIX w., żołnierz napoleoński - Tomasz Kłossowski zawiesił na sośnie wizerunek Maryi. Kilka lat później w tym samym miejscu pasterzowi Mikołajowi Sikatce ukazała się Matka Boża - Bolesna Królowa Polski. Nawoływała do nawrócenia i modlitwy. Przepowiedziała też czasy zarazy. Przed Jej oblicze w 1852 r., podczas epidemii cholery, przybywali wierni po nadzieję i ratunek. Wielu doznało tu uzdrowień. Wszystko to sprawiło, że maleńki obrazek Matki Bożej,  uznano za cudowny.

Po zakwaterowaniu się w domu noclegowym, wyruszyliśmy  na teren licheńskiego sanktuarium, rozpoczynając  swoją modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego w Kaplicy Trójcy Świętej. Następnie zapoznawaliśmy  się  z historią tego miejsca,  zwiedzając  wszystkie szczególne zakątki  sanktuarium, z pomocą  miejscowego przewodnika. O godzinie 19 w nowej licheńskiej bazylice odprawiona została Msza Święta, w której  wzięli  udział wszyscy przybyli tego dnia pielgrzymi. Tradycyjnie też wieczorem zgromadziliśmy się na Apel Maryjny połączony z modlitwą różańcową i procesją ze świecami wokół Bazyliki.

Kolejny dzień pobytu w Licheniu rozpoczęliśmy Mszą Świętą, a później nasze kroki skierowaliśmy na licheńską Golgotę wysoką na 25 metrów, na której wielkim przeżyciem była Droga Krzyżowa, wąskimi kamiennymi korytarzami. Cudowna obecność Matki Bożej  i wspaniałość Bazyliki w Licheniu nie pozwala opuścić tego miejsca nieprzeminionym wewnętrznie. Wszystkim polecamy odwiedzenie tego szczególnego  miejsca.