Start Aktualności Wydarzenia Barbórka 2014
Barbórka 2014

IMG 1110 kopia4 grudnia to dzień, w którym Kościół wspomina św. Barbarę – patronkę górników. W bieżącym roku ten dzień wypadał w czwartek, lecz nie przeszkodziło to sporej grupie ludzi z górnictwem związanych w świętowaniu. W mundurach galowych, bądź bez, przybyli do parafialnego kościoła na godzinę szóstą, jak do kopalni na dniówkę, aby uczestniczyć w roratniej mszy świętej.

Główne uroczystości jednak, związane z tym świętem, odbyły się w niedzielę 7 grudnia. Ich centralnym punktem było poświęcenie odzyskanego z niebytu i odbudowanego górniczego sztandaru dawnej kopalni rudy żelaza „Triumwirat”.

Do parafialnej świątyni w tym dniu przybyła kilkunastoosobowa grupa górników w mundurach galowych i ich rodziny. Swój sztandar przyniosły przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Podlipia, a towarzyszyły im Gospodynie z Lasek. Czuję się w obowiązku przeprosić Gospodynie z Koła w Laskach, za pominięcie ich w czasie podziękowań. Stało się tak tylko dlatego, że zawsze występowały w swoich pięknych strojach, których nie sposób było nie zuaważyć. Tym razem "wyprowadziły proboszcza w pole".   Obecny był wójt-elekt Krzysztof Dudziński z małżonką i Kawaler Orderu Świętego Stanisława pan Józef Liszka. Wierzymy, że duchowo łączył się z nami dotychczasowy wójt Ryszard Januszek, bo jego przychylność dla ludzi ciężkiej pracy jest nam znana. Mszę świętą barbórkową odprawił Proboszcz ks. Sylwester Kulka. Bezpośrednio przed jej rozpoczęciem nastąpił obrzęd poświęcenia sztandaru. Ceremonia odbyła się przed ołtarzem św. Barbary, pięknie oświetlonym nowym zestawem reflektorów. Sztandar do poświęcenia podawali: Ryszard Wnuk jako chorąży główny oraz Stanisław Chojowski i Józef Gorajczyk. Poświęcony sztandar przeniesiono w procesji przed ołtarz główny, gdzie towarzyszyły mu potężne górnicze sztandary górników z Tłukienki i Krążka oraz dawnej kopalni „Bolesław”. Rozpoczęła się msza święta. Kazanie wygłosił ks. Robert Szulczewski – syn górnika. Mówił w nim o ludziach ciężkiej i niebezpiecznej pracy jaką jest praca pod ziemią, ale skoncentrował się przede wszystkim na samym słowie – praca. „Praca – podkreślił – szczególnie praca ciężka kształtuje miłość i sprawiedliwość społeczną, ale tylko wtedy gdy pracą rządzi właściwy ład moralny. Jeśli w pracy brak ładu moralnego na miejsce sprawiedliwości wkrada się krzywda, a na miejsce miłości nienawiść”. Zakończył podziękowaniem za trud trzykrotnym „Szczęść Boże”.

Z ostatnim słowem wystąpił gospodarz parafii ks. Sylwester Kulka. Powiedział: „Kochani, już na sam koniec zostawiłem sobie podziękowanie za tę dzisiejszą uroczystość. Pragnę w tym miejscu podziękować bardzo gorąco ustępującemu panu wójtowi Ryszardowi Januszkowi za wspieranie naszych parafialnych inicjatyw zarówno kulturalnych (koncerty kolęd i inne koncerty) jak również wszelkich inicjatyw społecznych, które były podejmowane w naszej parafii. Zawsze był nam życzliwy, zawsze na miarę możliwości spieszył z pomocą i za to, jak również za całą jego posługę wójta gminy, pragnę mu dzisiaj w imieniu całej naszej wspólnoty parafialnej podziękować. Pragnę także bardzo gorąco podziękować za obecność dzisiaj pośród nas, nowemu panu wójtowi Krzysztofowi Dudzińskiemu. Za to, że jest i włącza się razem z nami w tę modlitwę górników i życzyć mu jednocześnie, aby to jego posługiwanie dla dobra tej naszej małej ojczyzny było jak najbardziej owocne. Dziękuję za obecność pocztom sztandarowym Koła Gospodyń Wiejskich z Podlipia i górników, bo to ich święto. Dziękuję bardzo gorąco, i pragnę to jakoś mocno wyartykułować, panu Józefowi Liszce, który – by użyć takiej terminologii górniczej – jest chyba najgłębszą kopalnią wiedzy o tym terenie. Z tej wiedzy niejednokrotnie korzystamy tak dla potrzeb parafii, jak chociażby i dzisiaj, by przygotować tę krótką notę historyczną o kopalni „Triumwirat” i o tym jej sztandarze, który odnowiliśmy. Pan Józef jest z nami- tam na końcu, bardzo skromnie – nie chciał przyjść do przodu, ale my go dostrzegamy i za obecność, za jego wiedzę i posługę bardzo serdecznie dziękujemy. I wreszcie dziękuję bardzo gorąco wszystkim górnikom, bo to dzięki nim tutaj dzisiaj jesteśmy i możemy świętować tę uroczystość. Na nich zawsze można liczyć tak w pracach parafialnych jak i uroczystościach zewnętrznych. Gorąco dziękuję za tę inicjatywę odnowienia kolejnego sztandaru górniczego. Niech on będzie takim świadkiem historii, że ci ludzie, tak mocno związani z pracą górniczą, pamiętają o przeszłości. Bardzo gorąco dziękuję górnikom także za dary ołtarza a wśród nich za ofiarę, dwa i pół tysiąca złotych, złożoną na renowację sztandaru. Wszystkim górnikom dziękuję i życzę, by praca na dole była bezpieczna a tym, którzy już są na emeryturze, by mogli odpoczywać, jednocześnie służąc innym”.

Po błogosławieństwie była jeszcze możliwość ucałowania relikwii św. Barbary.

I na koniec już my, górnicy, czujemy się zobowiązani podziękować: Proboszczowi ks. Sylwestrowi Kulce nie tylko za wspieranie inicjatyw, ale przede wszystkim za wychodzenie z inicjatywą, za perfekcję we wszelkich podejmowanych działaniach i za wyjątkową dbałość o zachowanie historycznych pamiątek i śladów pozostawionych przez przodków; ks. Grzegorzowi za ubiegłoroczne a ks. Robertowi za dzisiejsze kazanie barbórkowe. Dziękujemy rodzinom górniczym, które rokrocznie ochoczo wspierają inicjatywy ufundowania jakiegoś konkretnego daru dla parafii i uczczenia tym samym święta św. Barbary, naszej patronki. Dziękujemy w szczególności panu Augustynowi Krzyśko, bez którego trudno byłoby cokolwiek w tym zakresie przedsięwziąć.

 

Koncert laureatów III Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

  

 

 

 

LOGO LONKURSU

  76

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę