Start Aktualności Wydarzenia Nawiedzenie symboli Światowych Dni Młodzieży
Nawiedzenie symboli Światowych Dni Młodzieży

logoŚwiatowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.

Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był święty Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie trzykrotnie, Buenos Aires, Santiago de Compostela, Częstochowie, Denver, Manili, Paryżu i Toronto. Po śmierci Jana Pawła II kontynuatorem pięknego dialogu Kościoła z młodymi i wielkim orędownikiem Światowych Dni Młodzieży stał się papież Benedykt XVI. Dzięki posłudze Benedykta XVI Chrystus był ciągle głoszony i adorowany przez młodych całego świata, a Kościół mógł dostrzegać swoje młode i radosne oblicze tak bardzo potrzebne współczesnemu światu. W lipcu 2013 r. (Rio de Janeiro) z młodzieżą spotkał się papież Franciszek. On także ogłosił, że następne spotkanie młodych odbędzie się w 2016 roku w Krakowie.

Spotkaniom towarzyszą dwa szczególne znaki podarowane przez Jana Pawła II, którymi są Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Znaki te nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale non-stop krążą po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia. 13 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra w obecności papieża Franciszka, młodzi Brazylijczycy przekazali peregrynujące symbole młodym Polakom. Od tego czasu symbole peregrynują kolejno po polskich diecezjach. Idea peregrynacji krzyża zawarta jest w słowach, które Jan Paweł II wypowiedział 22 kwietnia 1984 roku przekazując młodzieży Krzyż Roku Świętego: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Słowa te zostały następnie umieszczone na peregrynującym po całym świecie krzyżu, nazywanym również Krzyżem Młodych. Od 2003 wraz z Krzyżem Młodych wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani - Opiekunka Ludu Rzymskiego.

16 i 17 lutego 2015 roku symbole te nawiedziły dekanat sławkowski, a w nim także także naszą parafię. 16 lutego, w poniedziałek, o godz. 19.00 mszę św. dla młodzieży i wiernych dekanatu, w sławkowskim kościele, wraz z kapłanami naszego dekantu odprawił ks. Biskup Grzegorz Kaszak. Po mszy św. modlitewne czuwanie poprowadziła młodzież parafii Podwyższenia Krzyża św. w Sławkowie.

We wtorek 17 lutego Krzyż i Ikona gościły w naszej parafii. Przez dwie godziny mogliśmy trwać na modlitwie u stóp krzyża i u boku Maryi. Był to czas osobistego zadumania i wspólnie zanoszonych modlitw. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego pożegnaliśmy krzyż i ikonę, które specjalnym samochodem-Kaplicą odjechały w stronę Jaworzna.