Start Aktualności Wydarzenia Nawiedzenie symboli Światowych Dni Młodzieży
Nawiedzenie symboli Światowych Dni Młodzieży

logoŚwiatowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.

Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był święty Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie trzykrotnie, Buenos Aires, Santiago de Compostela, Częstochowie, Denver, Manili, Paryżu i Toronto. Po śmierci Jana Pawła II kontynuatorem pięknego dialogu Kościoła z młodymi i wielkim orędownikiem Światowych Dni Młodzieży stał się papież Benedykt XVI. Dzięki posłudze Benedykta XVI Chrystus był ciągle głoszony i adorowany przez młodych całego świata, a Kościół mógł dostrzegać swoje młode i radosne oblicze tak bardzo potrzebne współczesnemu światu. W lipcu 2013 r. (Rio de Janeiro) z młodzieżą spotkał się papież Franciszek. On także ogłosił, że następne spotkanie młodych odbędzie się w 2016 roku w Krakowie.

Spotkaniom towarzyszą dwa szczególne znaki podarowane przez Jana Pawła II, którymi są Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Znaki te nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale non-stop krążą po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia. 13 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra w obecności papieża Franciszka, młodzi Brazylijczycy przekazali peregrynujące symbole młodym Polakom. Od tego czasu symbole peregrynują kolejno po polskich diecezjach. Idea peregrynacji krzyża zawarta jest w słowach, które Jan Paweł II wypowiedział 22 kwietnia 1984 roku przekazując młodzieży Krzyż Roku Świętego: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Słowa te zostały następnie umieszczone na peregrynującym po całym świecie krzyżu, nazywanym również Krzyżem Młodych. Od 2003 wraz z Krzyżem Młodych wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani - Opiekunka Ludu Rzymskiego.

16 i 17 lutego 2015 roku symbole te nawiedziły dekanat sławkowski, a w nim także także naszą parafię. 16 lutego, w poniedziałek, o godz. 19.00 mszę św. dla młodzieży i wiernych dekanatu, w sławkowskim kościele, wraz z kapłanami naszego dekantu odprawił ks. Biskup Grzegorz Kaszak. Po mszy św. modlitewne czuwanie poprowadziła młodzież parafii Podwyższenia Krzyża św. w Sławkowie.

We wtorek 17 lutego Krzyż i Ikona gościły w naszej parafii. Przez dwie godziny mogliśmy trwać na modlitwie u stóp krzyża i u boku Maryi. Był to czas osobistego zadumania i wspólnie zanoszonych modlitw. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego pożegnaliśmy krzyż i ikonę, które specjalnym samochodem-Kaplicą odjechały w stronę Jaworzna.

 

Koncert laureatów III Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

  

 

 

 

LOGO LONKURSU

  76

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę