Start Aktualności Wydarzenia Pielgrzymka do Dachau
Pielgrzymka do Dachau

W dniach 27-30 kwietnia 2015 roku odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka do Dachau. Okazją do tego pielgrzymowania była 70 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego. Dachau to miejsce, gdzie zginęło najwięcej kapłanów polskich. Kilkudziesięciu z nich Kościół ogłosił już błogosławionymi.  Stąd właśnie tak liczna obecność polskich kapłanów na obchodach. Z naszej sosnowieckiej diecezji, wraz z Ks. Biskupem Grzegorzem Kaszakiem wzięło udział w pielgrzymce 29 kapłanów. Wśród nich również moja obecność. Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od nawiedzenia Marktl (Bawaria) -jest tam miejsce i dom urodzenia Benedykta XVI. Następnie odwiedziliśmy kościół, w którym został ochrzczony. Kolejnym etapem na pielgrzymim szlaku było sanktuarium maryjne w Altotting, a następnie przejazd do Monachium i zwiedzanie najważniejszych miejsc i zabytków tego miasta. Centralnym dniem pielgrzymowania był środowy udział we mszy św. i urczystościach związanych z 70 rocznicą wyzwolenia obozu. Zanim rozpoczęła się msza święta, mogliśmy poznać bliżej to niezwykłe miejsce męczeństwa. Każdy kamień i każde miejsce na obozowym placu zdaje się wołać o modlitwę w intencji pokoju i życie w miłości. W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w takiej właśnie modlitwie, której przewodniczyli przewodniczący Episkopatu Polski I Niemiec.

Przemówienie ks. Arcybiskupa Gądeckiego w katedrze we Fryzyndze: