Start Aktualności Wydarzenia
Wydarzenia
Komunikat Ks. Biskupa

kb

 
Wielki Post

01      Czas Wielkiego Postu i obrzęd posypania głów popiołem skłaniają nas do przemyślenia naszego postępowania. Mamy zaplanować konkretne działania, które pomogą nam osiągnąć założony cel, czyli nawrócenie już teraz, a w przyszłości nagrodę Nieba. Drogami, które do tego celu prowadzą, a które podpowiada nam dzisiaj Chrystus są: post, jałmużna i modlitwa.

Nasza wielkopostna droga jałmużny, modlitwy i postu prowadzi pod krzyż Jezusa Chrystusa. Wchodzimy na tę drogę przez udział w nabożeństwach:

  • Droga Krzy­żowa dla dzieci i młodzieży gimnazjalej -w każdy czwartek o godz. 17.30
  • Droga Krzyżowa dla dorosłych - w każdy piatek o godz. 17.30
  • Gorzkie Żale" - w każdą niedzielę o godz. 16.40.

Doświadczeniem mocy krzyża będą dla nas rekolekcje święte odprawiane w dniach od 11 do 14 marca  i wielkopostna spowiedź.

 

Jałmużna już w Starym Testamencie była uważana za obowiązek społeczny i religijny o dużym znaczeniu. Widziano w niej akt pobożności i środek do uzyskania przebaczenia grzechów. Jezus, podkreśla, że winna być czyniona z najwyższą dyskrecją, w ukryciu przed ludźmi i wielkodusznie. Biblijny Tobiasz daje swemu synowi taką radę: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka, a nie odwróci się od ciebie oblicze Boga. Jak ci tylko starczy, według twojej zasobności dawaj z niej jałmużnę! Będziesz miał mało-dawaj mniej t ale nie wzbraniaj się dawać jałmużny nawet z niewielkiej własności". Co rok Caritas przygotowuje wielkopostne skarbonki, do których możemy wraz z całą rodziną składać swoją jałmużnę dla bardziej od nas potrzebujących.

Jezus zwraca też uwagę na potrzebę modlitwy. Mó­wiąc o konieczności „wejścia do swej izdebki", podkreśla konieczność wewnętrznego wyciszenia. Modlić się „w ukryciu", znaczy modlić się z sercem skupionym. Dlaczego to jest takie ważne? Modlitwa bowiem musi być przede wszystkim słuchaniem Boga. Każdy Izraelita codziennie powtarzał w modlitwie: „Słuchaj, Izraelu...!" Nie ma modlitwy bez słuchania. Zanim stanie się ona słowem, które się wypowiada, musi być słuchaniem. By usłyszeć to, co mówi do mnie Bóg potrzebna jest przestrzeń ciszy. Dlatego w okresie postu mamy odrzucić huczne zabawy i cały ten codzienny zgiełk i hałas.

Z modlitwą Jezus łączy post, który jest rezygnacją z czegoś dla Boga, by Mu pokazać swe serce. Każdy post staje się wyznaniem, że tęsknimy za Bogiem i Jego łaską, że jedynie On jest w stanie zaspokoić nasze pragnienia. Równocześnie post otwiera nas na drugiego człowieka i uzdalnia do współczucia oraz miłosierdzia. Winien łączyć się więc z jałmużną, z miłością bliźniego.

 

 

 

 
Wejdź na drogę

   wpost 141 

 

 Naszym wejściem na drogę, która prowadzi do krzyża jest udział w nabożeństwach wielkopostnych:

 Droga Krzyżowa dla dzieci -  w każdy czwartek po mszy św. wieczornej.

 Droga Krzyżowa dla dorosłych – w każdy piątek po mszy wieczornej, czyli ok. godz. 17.30. Pierwsza droga krzyżowa w najbliższy piątek.

Gorzkie Żale – w każdą niedzielę po mszy wieczornej. Zamiast kazania w czasie mszy św. wieczornej, będzie kazanie pasyjne w trakcie nabożeństwa.

 
Jasełka

Okres Bożego Narodzenia, to nie tylko szopki i piękne polskie kolędy śpiewane w kościołach. To także czas Jasełek. Ta forma opowiadania Ewangelii o narodzeniu Jezusa jest również bardzo powszechna i lubiana. Wystawiąją je dzieci i dorośli. Angażują się wszyscy, dzieci, rodzice, babcie i dziadkowie. Każdy pomaga w przygotowaniu strojów (skromnych i bardziej bogatych). Każde przedstawienie ma swoją widownię. I również w tym tkwi ich urok i piękno.

Wierne tej tradycji, dzieci ze szkoły podstawowej w Laskach, z wielkim zaangażowaniem i pasją przedstawiły nam swoje Jasełka w uroczystość Objawienia Pańskiego. Pod opieką i kierownictwem p. katechetki Jolanty Frydrych wystąpiły dla mieszkańców Lasek i Kolonii przed mszą świetą w laskowskiej kaplicy.

Każdego roku wyjeżdżamy też na przedstawienie jasełkowe do teatru w Cieszynie. Tam od lat, amatorski zespół złożony z rodzin parafii cieszyńskich przygotowuje duchową ucztę złożoną z bogactwa strojów, muzyki i tańców. Jak co roku, największą radość wywołują dzieci przebrane za małe owieczki. W tym roku wśród uczestników wyjazdu była spora grupa dzieci. Razem z nami były też dzieci ze świetlicy środowiskowej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Po zakończonym spektaklu udało się nam zrobić zdjęcia z jasełkowymi aktorami. Mam nadzieję, że wszyscy byli uradowani.

 

 
Dekanalny Wieczór Uwielbienia

Uczestnicy "Fioletowej" grupy pielgrzymkowej zapraszają na kolejny Dekanalny Wieczór Uwielbienia. Pragniemy wspólnie uwielbiać Jezusa dla nas narodzonego. Ropoczynamy mszą św. o godz. 17.00, a nastepnie trwamy w uwielbieniu przed Najświetszym Sakramentem. Zapraszamy wszystkich.

GAza

 

 
Żywa szopka

Podziwiając szopkę w światyni zastanawiamy się w gronie rodzinnym nad przyszłością organizowanego konkursu dziecięcych szopek. Można przejść nad problemem obojętnie. Naszym wnukom w pewnym momencie wpadł pomysł, żeby tegoroczny konkurs i jego uczestnika w jakiś sposób wesprzeć. Poprosili o przesłanie tekstu mniej więcej takiej treści:  

„Trochę przykro i trochę smutno, że jedna, jedyna szopka została wystawiona do tegorocznego konkursu. Gratulujemy pomysłu – choć samotna, to jednak jest okazała i piękna. Gratulujemy zwycięstwa w zawodach. To nic, że nie było konkurencji, to jej strata! Niech Dzieciątko Jezus błogosławi twórcy i wykonawcy dzieła. My także mamy swoją szopkę, ale naszej nie dało się przenieść do kościoła. Ona została urządzona na balkonie domu babci i dziadka. Przy niej będziemy kolędować i towarzyszyć Dzieciątku.

Albert i Emil”

 
Pójdźmy wszyscy do stajenki.

 
Nasi bohaterowie

Niektórzy zaczynają żartować, że nasi ministranci oprócz pełnienia służby przy Chrystusowym Ołtarzu, zaczynają przypominać mały klub sportowy. W tym żartobliwym określeniu, jest ziarno prawdy, bowiem w minioną sobotę, 16 grudnia, nasza mała, piłkarska reprezentacja w składzie: Jakub Stempniewski, Janusz i Mateusz Wojna, Antoni Bobak, Łukasz Warwas, Mikołaj Filipowicz udała się do sławkowskiego liceum im. Jana Pawła II, aby wziąć udział w kolejnym już turnieju piłki nożnej na hali, rozgrywającego się na stopniu diecezjalnym. Odbywał się on w trzech kategoriach wiekowych: Ministranci, Lektorzy młodsi, Lektorzy starsi. W każdej z wymienionych kategorii występowało po osiem drużyn. Fakt, iż obecność na piłkarskich meczach rozgrywanych na różnych szczeblach, nie jest dla naszych ministrantów niczym nowym (mecze towarzyskie odbywające się na naszym parafialnym boisku również są świetnym treningiem), sprawił, że dominowaliśmy na szkolnej hali. Pierwszą poważną, a zarazem dostarczającą wiele emocji sytuacją, były rzuty karne podyktowane remisowym wynikiem. W trzecim strzale nasz reprezentant przestrzelił bramkę, sędzia więc zakończył mecz na naszą niekorzyść. Gdy mieliśmy już wracać do domu „na tarczy” okazało się, iż arbiter popełnił błąd i rzuty karne należy powtórzyć. To dodało nam skrzydeł i tym razem udało nam się posyłać piłkę raz za razem w bramkę przeciwnika. Dopiero w samych finałach zdołała nas powstrzymać reprezentacja ministrantów z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie. Te swoiste „dekanalne derby” były dla naszych ministrantów kubłem zimnej wody, bowiem dotychczasową pewność siebie, skutecznie ostudziła futbolówka, która była pięciokrotnie wyjmowana z naszej bramki. Pomimo przegranej, nasza drużyna zajęła wysokie, drugie miejsca, co pozwoliło nam wrócić z pucharem i srebrnymi medalami na szyi.

 
Program rekolekcji adwentowych

plan rekolekcji adwentowych 2017

 
Św. Rodzina wraca do domu

76

Kompozycja rzeźbiarska ze św. Rodziną składa się z dwóch wielopostaciowych przedstawień rzeźbiarskich. Większa, trzypostaciowa grupa przedstawia Świętą Rodzinę; siedzącą na ławie Matkę Boską, podtrzymującą stojące na jej kolanach, wychylone do przodu Dzieciątko. Za nią stoi św. Józef wsparty dłonią na półkolumnie, przedstawiony w półpostaci. Dzieciątko Jezus spogląda na baranka podtrzymywanego przez św. Agnieszkę, z drugiej kompozycji rzeźbiarskiej. Obok św. Agnieszki podającej Jezusowi baranka jest również św. Anna.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 30

Laureaci Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

 

 061

 

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę