Start Kronika parafii
Kronika parafii
Ocalić od zapomnienia
02 marca 2013

tukienka 074Teraźniejszość to czas, w którym żyjemy – mamy do niej dostęp. W niej drzemie potencjał zmian. O przyszłości ktoś powiedział, że jest prezentem, jaki daje nam przeszłość. Pominiemy tutaj kwestie związane z teraźniejszością i przyszłością, a spróbujemy skupić się na przeszłości. Przeszłość wprawdzie minęła i już nie istnieje, ale całe zasoby tego, co pozostawiła, służą nam, a w każdym razie, mają wpływ na nasze teraźniejsze życie. Łacińskie przysłowie mówi: „Radź się przeszłości, kieruj się teraźniejszością, patrz w przyszłość”.

Mało wiemy o przeszłości w ogóle, a już prawie nic o szczegółach dotyczących historii lokalnych społeczności. O tym nie piszą w książkach, tego nie uczy szkoła. Przeróżne formy dokumentacji, kroniki, galerie zdjęć – dzisiaj tworzone – wydają się dobrze opisywać współczesne życie gminy, parafii, poszczególnych instytucji. Przyszłe pokolenia będą mogły z nich korzystać. Ale w odległej przeszłości ludzie nie dysponowali tak szeroką gamą środków służących do utrwalania rzeczywistości. Dlatego każdy drobiazg zachowany z dawnych czasów powinien być badany pod kątem zawartości walorów edukacyjnych, poznawczych i przechowywany jako cenna pamiątka.

Więcej…
 
Znów dostojny i wspaniały
30 lipca 2012

029Ponad stuletnia historia naszego parafialnego kościoła Macierzyństwa NMP  i św. Michała Archanioła dość mocno odcisnęła na nim swoje piętno.Szczególnie widoczne to było na fasadzie świątyni oraz narożnych wieżyczkach obydwu wież. Od dłuższego już czasu nosiliśmy się z zamiarem podjęcia prac renowacyjnych. Wreszcie w maju tego roku prace mogły się rozpocząć. Aby można je było wykonać, trzeba było ustawić wysokie rusztowania. Najpierw na wieży lewej, a potem na prawej. Z wysokości rusztowań jeszcze lepiej można było zobaczyć, jak pilne i niezbędne było podjęcie tych prac. Po dwóch miesiącach można było wreszcie zobaczyć efekt prac. Równocześnie z pracami przy kościele prowadzone były prace przy budynku parfialnym. Został nie tylko ocieplony, ale i nabrał nowego wyglądu.

Więcej…
 
Orędownik naszych spraw
17 maja 2012

Tekst „Orędownik naszych spraw...”, który publikujemy poniżej, powstawał w roku 2011 – sukcesywnie, w miarę występowania coraz to nowych okoliczności związanych z beatyfikacją Ojca Świętego Jana Pawła II. To, że dzisiaj zdecydowaliśmy o umieszczeniu go na stronie internetowej parafii związane jest z peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii błogosławionego Jana Pawła II, na którą oczekujemy. Mamy nadzieję, że to ważne dla parafii wydarzenie będzie także wyjątkowym, osobistym przeżyciem i być może, wyzwoli w czytelniku chęć opisania własnych wspomnień dotyczących relacji z papieżem Polakiem. Każda taka próba ma szanse wyeksponować może szerzej nieznane fakty z przeszłości a tym samym wzbogacić historię parafii.

 Proboszcz

 Orędownik naszych spraw przed Bogiem

 (trochę historii i wspomnień oraz współczesnych faktów nasuwających się na myśl mieszkańcowi Bolesławia w roku beatyfikacji Jana Pawła II)

 Wstęp

 O historii takich miejscowości jak Bolesław podręczniki nie piszą. Bardzo rzadko, albo wręcz wcale, uczy się o niej dzieci i młodzież. Dlaczego tak jest? Czy można być lokalnym patriotą albo patriotą w ogóle, nie znając lokalnej historii? My, mieszkańcy Bolesławia mamy to szczęście, że otoczeni jesteśmy ludźmi, którym dzieje własnej, małej Ojczyzny nie są obojętne. Wystarczy sięgnąć po książki, chociażby Józefa Liszki... Ale warto także „pogrzebać” głębiej. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak cenny dla rekonstrukcji faktów z przeszłości, wzbogacenia wiedzy, może być stary dokument zalegający na dnie szuflady, czy nawet relacja zachowana w pamięci świadka. Samemu także warto odświeżyć wspomnienia z odległych często już czasów i przy pomocy pióra utrwalić wydarzenia, które może kiedyś, połączone i innymi w całość, nabiorą wartości historycznej. Takich możliwości w zakresie utrwalania zjawisk i faktów, jakimi dzisiaj dysponujemy nigdy w przeszłości nie było. Te możliwości to: aparat fotograficzny, dyktafon, komputer, ale również powszechny dostęp do internetu. Koniecznie trzeba je wykorzystywać. Świat daje wiarę tylko temu, co jest zapisane. Używając może nie pióra, ale klawiatury spróbujemy poniżej opisać mały fragment z dziejów Bolesławia, a właściwie umieścić w tym wycinku dziejów pewne ważne osoby – w szczególności jedną ważną osobę. Tłem dla tego przedsięwzięcia będą więzy łączące na przestrzeni minionych wieków Bolesław z królewskim Krakowem.

Więcej…
 
Święcenia Diakonatu
13 maja 2012

12 maja 2012 roku odbyły się w naszej świątyni święcenia Diakonatu. Diakonat to pierwszy stopień święceń kapłańskich. Z rąk Ks. Biskupa Grzegorz Kaszaka przyjęło go czterech alumnów sosnowieckiego seminarium. Wszystkim nowo wyświęconym diakonom życzymy wytrwałości i gorliwości w posługiwaniu Kościołowi Sosnowieckiemu.

Więcej…
 
Bardziej sławny
14 lutego 2012

 Pewnego październikowego dnia wpadła mi w ręce książka o tematyce bliskiej mojemu sercu – choć pośrednio, to o Bolesławiu mówiąca przecież. Już po pobieżnym przejrzeniu pierwszych kartek zadawałem sobie pytanie: dlaczego tak późno natknąłem się na nią. Przecież wydana została w 2009 roku, czyli dość dawno temu... Nie było czasu na szukanie odpowiedzi, gdyż treść wciągała jak magnes. Jej tytuł brzmi: „Bolesławskie wieczory z kapitanem Franciszkiem Leśniakiem weteranem II wojny światowej”. Książka powstała z opowiadań i zapisków, jakie pozostawił potomnym kpt. Franciszek Leśniak. Nie wnikam w to, że materiały te tworząc całość, zostały może trochę poprzestawiane. Jest to zaskakujące w czasie czytania, bo nagle przenosimy się z jednego wątku i przechodzimy w inny, ale nie w tym rzecz. I tak można z tej mieszaniny faktów poznać losy człowieka. Zacząłem ją czytać i już na samym początku odnalazłem w opowiadaniach wypełniających poszczególne wieczory spotkań z bohaterem wyraźny obraz czasów swojego dzieciństwa a do nich przecież w moim wieku wyjątkowo chętnie się powraca. Ten obraz to tylko wstęp – wprowadzenie. Cała reszta, to zawiłe losy bolesławianina a w nich ważna próbka jego talentu, który w jakiś sposób rozsławił Bolesław.

Więcej…
 
Rocznica tragedii smoleńskiej
10 kwietnia 2011

04510 kwietnia 2011 roku , w parafialnym kościele, na mszy św. o godz. 12.15 modliliśmy się w intencji Ojczyzny i ofiar tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem. Dokładnie rok temu, tyle, że o godz. 10.00 również byliśmy tu zebrani wraz z Damami i Kawalerami Orderu św. Stanisława, którzy w naszej świątyni poświęcali kopię miecza koronacyjnego króla Stanisława Augusta. To właśnie tutaj dotarła do nas ta smutna wiadomość o śmierci Pana Prezydenta z małżonką i towarzyszących mu osób. Byliśmy wtedy chyba jedną z pierwszych wspólnot, która zmieniając główną intencję uroczystości, modliła się w intencji tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem.

Więcej…
 
Nowy grobowiec kapłański
02 października 2010

grobowiec 006W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa Papież Benedykt XVI zakończył uroczyście Rok Kapłański. Patronował mu św. Jana Maria Vianney - proboszcz z Ars. Przez ten rok czasu szczególną modlitwą otaczaliśmy kapłanów i tych pracujących aktualnie w naszych parafiach, jak również tych wszystkich, których Bóg kiedykolwiek postawił na naszych życiowych drogach. W naszej parafii modliliśmy się za kapłanów podczas ubiegłorocznej modlitwy różańcowej, każdego dnia polecając Bogu innego kapłana naszego sławkowskiego dekanatu. Przy tej okazji można było też napisać krótki list do każdego kapłana. Listy te przekazaliśmy każdemu z nich. W każdy pierwszy czwartek miesiąca prosimy Pana żniwa o nowe liczne i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Pamiętając o żywych, nie zapomnielismy o tych, którzy niegdyś pasterzowali jako proboszczowie tej parafii, a odeszli już do domu Ojca. Na przykościelnym cmantarzu znajdowały się porozrzucane i mocno już zaniedbane groby tych kapłanów. Pragnęliśmy, aby jednym z owoców Roku Kapłańskiego był nowy, wspólny grobowiec wszystkich kapłanów spoczywających na cmentarzu.

Więcej…
 
Poświęcenie miecza
13 kwietnia 2010

4

W sobotę 10 kwietnia 2010 roku odbyła się w naszej świątyni uroczystość poświęcenia kopii miecza koronacyjnego króla Stanisława Augusta. Organizatorami tej uroczystości była Zagłębiowska Komandoria Orderu Św. Staniaława -Biskupa i Męczennika. Na zaproszenia Komandora Henryka Bebaka do świątyni przybyli bolesławscy parafianie oraz Damy i Kawalerowie Orderu Św. Stanisława z całej Polski. Był wśród nich także pan Józef Liszka mieszkaniec Parafii Krzykawka, który order otrzymał w ubiegłym roku w Warszawie.

Więcej…
 
Nasza święta patronka
08 grudnia 2009

012Dnie nasze jak cień na ziemi” – głosi napis na zegarze słonecznym z murów kościoła Mariackiego w Krakowie. Czas szybko przemija, a jedyne, co jest w nim stałe, to zmienność. Człowiek nigdy nie godził się z przemijaniem, zapomnieniem, dlatego od najdawniejszych czasów próbował im zapobiegać, pozostawiając po sobie ślady.

Mija sto lat od chwili, gdy robotnicy kopalni galmanu w Tłukience ufundowali i wystawili, u wlotu ulicy kościelnej, kapliczkę swojej patronce, św. Barbarze. Co chcieli poprzez ten dar przekazać nam, następnym pokoleniom? Trudno dziś precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ale jedno jest pewne: przede wszystkim pragnęli powiedzieć, że Święta wiele dla nich znaczy i mają w niej nadzieję.

Więcej…
 
Poświęcenie witraży
28 września 2008

W uroczystość odpustową św. Michała Archanioła -28 września 2008 roku zostały poświęcone witraże, zamontowane w oknach prezbiterium świątyni. Pomysł wykonania witraży do Kościoła w Bolesławiu zrodził się jeszcze podczas okupacji.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 2

V Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 

  

 

LOGO LONKURSU Informacja o konkursie

Regulamin Konkursu

Karta zgłoszenia

 

Panorama kościoła

panorama mini

Obejrzyj panoramę kościoła

baner1

baner1

 

Polecamy

Portal Katolik
Portal dla ludzi wierzących
Portal Wiara
Portal ludzi otwartych
Internetowa Liturgia Godzin
Internetowa Liturgia Godzin
Diecezja Sosnowiecka
Aktualności, personalia, katalog instytucji diecezjalnych.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny w wydaniu internetowym
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów
Kapłani proszą o modlitwę
Kapłani proszą o modlitwę