Bieżące wydarzenia
Rok Jubileuszowy 2025
Rocznica to dzień przypadający dokładnie rok, dwa, trzy itd. po jakimś fakcie, zdarzeniu z przeszłości. Każda rocznica może być okazją do wspomnień, podsumowań, zadumy. Pozwala utrwalić pamięć o pewnym dziejowym przełomie albo po prostu o danej osobie. Jubileusz nie jest jakąkolwiek rocznicą, on jest ważną, okrągłą rocznicą. Jedne rocznice skłaniają do świętowania, inne do refleksji. Jubileusz zawsze do świętowania.
Było to 725 lat temu…
W 1300 roku decyzją papieża Bonifacego VIII po raz pierwszy obchodzono Rok Jubileuszowy i początkowo miał on być obchodzony co 100 lat. W tamtym przypadku mieli szczęście przeżyć go aktualnie żyjący, ale co z tymi, którzy narodzą się w 1301, 1315 roku, czy nawet nieco później? Oni w większości, nawet w zdecydowanej większości, nie mogli doczekać kolejnego jubileuszu i tym samym nie mogli skorzystać z łask, jakie przynosił jubileusz. Wobec tego… Decyzją kolejnego papieża Klemensa VI okres pomiędzy kolejnymi jubileuszami skrócono do lat 50. Ale także i ten okres eliminował jakąś część ludzi z grona wybranych. Papież Paweł II ostatecznie skrócił przedział czasowy rozdzielający kolejne jubileusze do lat 25. W efekcie od drugiej połowy XV wieku Rok Jubileuszowy obchodzony jest co 25 lat. Ostatni regularny jubileusz obchodzono w 2000 roku jako Wielki Jubileusz Roku 2000 w drugie milenium przyjścia Chrystusa na świat.
Rok Jubileuszowy 1975 przypadał na dość burzliwy w kościele okres. Ogłosił go papież Paweł VI. Widział w Roku Świętym szansę odnowy wewnętrznej człowieka. To on przekształcił Rok Jubileuszowy w globalne wydarzenie medialne. Ten, jako pierwszy transmitowany był na całym świecie. W swej adhortacji apostolskiej Gaudete in Domino papież podkreślał chrześcijański wymiar radości, jako podstawy przeżycia Jubileuszu dla odnowy wewnętrznej i pojednania. Było to główne założenie pontyfikatu Pawła VI. Hasłem tamtego Jubileuszu było zawołanie „Pojednanie, odnowa, pokój” a symbolem był srebrny medal z napisem w otoczce VT VNVM SINT, w środku prezentujący Chrystusa, obejmującego dwóch mężczyzn, jako dwie wcześniej skłócone frakcje: łaciński Kościół Zachodu i bizantyjski Kościół Wschodu.
Rok Jubileuszowy 2000 został ogłoszony przez papieża Polaka Jana Pawła II, jako Wielki Jubileusz dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Upamiętnieniem tego roku jest tarcza. W jej okrągłe pole został wpisany krzyż, który jednoczy pięć kontynentów, przedstawionych jako pięć różnobarwnych gołębi. Gołębie stykają się między sobą, symbolizując jedność i braterstwo. W centrum krzyża widoczne jest światło ukazujące Jezusa Chrystusa (CHRISTUS), jedynego Zbawiciela ludzkości wczoraj (HERI), dziś (HODIE) i na wieki (SEMPER).
Obecnie mamy kolejny Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka. Rozpoczął się 24 grudnia 2024 a zakończy 6 stycznia 2026. Hasłem obecnego jest „Pielgrzym nadziei” a maskotką niebieskowłosa dziewczynka o imieniu Luce czyli Światełko.
50 lat minęło jak jeden dzień. Aż trudno uwierzyć, że to już pół wieku! Rok Jubileuszowy 1975 był ostatnim w drugim, a 2025 jest pierwszym w trzecim tysiącleciu.
Ten Jubileuszowy Rok 2025 jest szczególnie ważnym czasem dla bolesławskiej parafii. W roku tym przypada 50. rocznica od odzyskania świątyni, wcześniej przez 18 lat zajmowanej przez wyznawców Kościoła Polskokatolickiego. Przez 18 lat świątynią parafialną dla zwolenników Kościoła Rzymskokatolickiego była kaplica w Tłukience. Oficjalne wejście do kościoła po tym okresie pokuty (?) miało miejsce 31 października 1975 roku, a wprowadził nas wówczas do niego kardynał Karol Wojtyła, który 2 lata i 350 dni po tym fakcie został ogłoszony papieżem.
Zawołaniem Roku Jubileuszowego 2025 jest dewiza „Pielgrzym nadziei”. Tym przesłaniem się kierując, proboszcz ks. Sylwester Kulka projektował tegoroczny Grób Pański, ale wcześniej także Szopkę Bożonarodzeniową. Symboliczną figurą tych dwóch wizji były stare drzwi, pozyskane z kaplicy w Tłukience. Swego czasu były to drzwi wewnętrzne, oddzielające kruchtę od korpusu nawowego kaplicy − bardzo solidnie wykonane, dzisiaj zabytkowe. W przypadku szopki drzwi te były otwarte na zewnątrz nawiązując tym samym do zejścia narodzonego Pana z nieba do ziemskiego świata. To my mieliśmy otworzyć te drzwi dla przychodzącego Zbawiciela. W przypadku grobu drzwi otwarte były do wewnątrz. W tym przypadku to Zbawiciel -Jezus Chrystus przez swoję mękę, śmierć i Zmartwychwstanie otwiera je człowiekowi i wproadza go do wieczności. Przestrzeń wewnątrz, za kratą drzwi, była intensywnie oświetlona i miała przypominać niebo. W obu przypadkach te otwarte drzwi symbolizują Rok Jubileuszowy. Trzeba przyznać, że oba projekty były wyjątkowo udane.
W Roku Jubileuszowym 2025 przypadają ważne dla nas rocznice. Oprócz wspomnianej 50 rocznicy odzyskania kościoła, wymienić należy:
105 lat od urodzin (18 maja 1920 roku) i 20 lat od śmierci (2 kwietnia 2005 roku) papieża św. Jana Pawła II
15 lat temu (10 kwietnia 2010 roku) świątynia stała się kościołem patronackim Stowarzyszenia Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława
5 lat (24 grudnia 2020 roku) upłynęło od zaprzestania wydobycia rudy z olkusko-bolesławskich kopalń
Ta ostatnia rocznica niby nie ma nic wspólnego z wiarą i religią, ale przecież górnictwo od wieków było zajęciem tutaj żyjących ludzi. To dzięki górnikom, w większości, należy zawdzięczać tę wspaniałą budowlę, jaką jest bolesławski kościół.
Ujęcie powinno być wizytówką Bolesławia. Spoglądając w dal, pomiędzy dwiema wieżami kościoła, na horyzoncie, na tle Góry Pomorzańskiej widoczna jest wieś Pomorzany a bliżej dostrzegamy wieżę szybu „Dąbrówka” i jeszcze bliżej (mniej widoczny) czubek wieży na remizie strażackiej
Korona wieży szybowej szybu „Dąbrówka” z masztem flagowym i emblematem górnictwa na jego szczycie. W tle zabudowania Bolesławia i w oddali bolesławski kościół
Bolesławski kościół wpisany w emblemat górnictwa umieszczony na szczycie masztu flagowego wieży szybowej szybu „Dąbrówka”
W Roku Jubileuszowym 2025 (21 kwietnia) zmarł papież Franciszek. To On – Pielgrzym nadziei − go ogłosił światu i w czasie jego trwania, odszedł do Domu Ojca.
Wiele zmieniło się w parafii w okresie minionych 50 lat. W po roku 1957 z jednej bolesławskiej parafii powstały 2 nowe rzymskokatolickie (w Krzykawce i Bukownie Starym) i 3 polskokatolickie (w Bolesławiu, w Małobądzu i w Wodącej). Łącznie ze starą bolesławską, na obszarze dawnej, dzisiaj funkcjonuje 6 parafii. Jeśli dodać do tego fakt, że w 1995 roku (15 czerwca) poświęcony został nowy kościół filialny w Laskach (30 rocznica przypada w Roku Jubileuszowym 2025), to otrzymamy pełny obraz parafialnych przemian. Ponadto w 1991 roku w parafii zadomowili się kamilianie − w Hutkach, na terenie byłej jednostki wojskowej, powstało Kamiliańskie Centrum Opiekuńczo-Lecznicze. Bolesławski kościół i jego otoczenie także zmieniły się nie do poznania. Szczegółowemu opisowi tych zmian należałoby poświęcić dużo więcej miejsca, nie w tym momencie. A szerzej patrząc… Parafia bolesławska do 1992 roku należała do diecezji kieleckiej a od tego roku należy do diecezji sosnowieckiej ustanowionej 25 marca przez papieża Jana Pawła II.
To wszystko było. A co czeka nas w tym aktualnie biegnącym roku 2025? Nie wszystko można przewidzieć, ale z nadzieją oczekiwać należy na moment oddania po renowacji i remoncie kapitalnym kościelnych organów. Przywrócenie im pełnego blasku i możliwości, będzie stosownym prezentem darowanym parafii z okazji Roku Jubileuszowego.
JRC. Bolesław, kwiecień 2025 roku
Adoracja młodzieży przy Grobie Pana Jezusa
W Wielki Piątek młodzież naszej parafii, a wśród nich kandydaci do bierzmowania, ministranci i uczniowie naszej szkoły, uczestniczyła w wyjątkowej adoracji przy Grobie Pana Jezusa, który w tym roku jubileuszowym nawiązuje do drzwi miłosierdzia.
Młodzież podczas adoracji rozważała, co oznacza przejść przez drzwi wiary – które wymagają decyzji, zaangażowania, odwagi. Mówiliśmy o duchowej obojętności, wpływie mediów i sieci społecznościowych, ale także o nadziei, jaką daje sakrament pokuty – miejscu, gdzie drzwi miłosierdzia nigdy się nie zamykają.
To był czas prawdziwego spotkania z Jezusem, który oddał za nas życie.
Wielkanoc 2025
Prosimy, obudź w nas, Panie!
Miłość, Wiarę, Nadzieję,
niech przez Twe Zmartwychwstanie
wszystko w nas ozdrowieje!
Przydaj nam sił i odwagi!
byśmy wytrwali w zmaganiach …,
nie zatracali rozwagi,
podejmowali wyzwania! …
Nie lekceważyli spraw małych,
to od nich zaczynać trzeba
– krople wody drążą skały …
– robili – co trzeba …, gdy trzeba …
Nie pozostawali bierni …,
bo to grzech zaniechania,
ale – wytrwali … i – wierni …,
wierzyli w Moc Zmartwychpowstania!
Aby Szczęście w nas było,
byśmy Szczęście dawali,
byśmy wciąż z nową siłą
Byli … i – Trwali …!
Szczęść Boże!
Obecny, 17.04.2025
Czuwanie ministranckie
W Wielki Czwartek, w dniu kiedy Pan Jezus ustanowił w Wieczerniku sakrament Eucharystii i Kapłaństwa, od godz. 21.00 ministranci naszej parafii trwali na modlitwie o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.
Podczas czuwania towarzyszą im rodzice i wierni parafii.
Niech ta wielkoczwartkowa modlitwa wyprosi nowe powołania z naszej parafii, spośród nich samych, ale i z całej naszej diecezji.
Wierzymy, że dzięki tej modlitwie przybędzie także wielu nowych ministrantów. Dziś do ich wspólnoty dołączył Aleksander Borówka, którego cała wspólnota ministrancka i parafialna powitała z radością.
Na jutro na czuwanie przy Grobie Pana Jezusa zapraszamy kandydatów do Bierzmowania. Mamy nadzieję, że ich także nie zabraknie.
Zniesienie ograniczenia wstępu na cześć cmentarza parafialnego w Bolesławiu
Do 31 marca b.r. obowiązywało Zarządzenie Nr 4 Administratora Cmentarza Parafialnego Kościoła Rzymskokatolickiego w Bolesławiu z dnia 28 lutego 2025 roku wprowadzające czasowe ograniczenie wstępu na część cmentarza, pod którą wykryto pustki poeksploatacyjne będące pozostałością górnictwa historycznego.
Prace na cmentarzu parafialnym, zlecone przez ZGH „Bolesław” S.A., zostały zakończone. Zgodnie z informacją przekazaną przez przedstawicieli Spółki, firma MENARD, posługując się innowacyjną metodą, zatłoczyła do otworów, w których stwierdzono historyczne pustki poeksploatacyjne, specjalnie dobraną (w zależności od tego, czy otwór był suchy, czy zawodniony) mieszaninę betonu. Wywiercony otwór kontrolny i wykonany w nim skaning laserowy wykazał skuteczność tej metody. Potwierdziły to także obserwacje oraz badania wykonywane podczas prowadzonych przez firmę prac.
Otwory badawcze, które nie nawierciły pustek, zostały zlikwidowane poprzez wypełnienie tą samą mieszaniną, co pustki.
Według przedstawiciela firmy wykonującej zabezpieczenia na cmentarzu, ryzyko wystąpienia deformacji nieciągłych w tym terenie zostało zminimalizowane, jednak by ostatecznie stwierdzić skuteczność zastosowanej metody, konieczne będzie zlecenie opracowania oceniającego stateczność górotworu sporządzonego przez uprawnionego w tym zakresie rzeczoznawcę.
Niezależnie od opisanej wyżej opinii – teren cmentarza nadal znajduje się w miejscu, gdzie przed laty prowadzona była działalność górnicza i wymaga obserwacji.
W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o zgłaszanie niepokojących zmian terenu bezpośrednio administratorowi cmentarza, w urzędzie gminy bądź telefonicznie (telefon Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego czynny całą dobę: 608-383-085).
Pasja Miłości
Ku pamięci
W czasie II wojny światowej Bolesław i okolice leżały na Ziemiach Wcielonych do Rzeszy. Na ziemiach tych Niemcy zagrabili cały majątek państwa polskiego i organizacji społecznych, wszystkie prywatne przedsiębiorstwa bankowe, przemysłowe i transportowe należące do Polaków i Żydów oraz ponad 90% budynków mieszkalnych. Konfiskowano także gospodarstwa rolne. Nie przedstawiająca większej wartości działalność była zamykana z zakazem uruchamiania. Dokładnie tak też było w bolesławskiej parafii.
W Przymiarkach nad Sztołą zamknięte zostały z zakazem uruchamiania tartak i młyn. Ten chałupniczy zakład należał do Jakuba i Stefanii Lemler. Zamknięty tartak to jeszcze nie tragedia, ale zamknięty młyn, to dla głodnych ludzi „być albo nie być”. Pomimo zakazu, idąc z pomocą ludziom, właściciele nocą uruchamiali młyn i mielili ziarno na potrzeby okolicznych mieszkańców. Ale nie było to jedyne przestępstwo, jakiego się dopuścili. Oni w pewnym okresie dali schronienie rodzinie żydowskiej, a za to groziła śmierć.
W sobotę, 8 marca 2025 roku godz. 11:30 będzie odprawiona Msza św. Polowa za: „śp. Stefanię Lemler w 81 rocznicę śmierci, rozstrzelanej przez Niemców za ukrywanie rodziny żydowskiej oraz za jej męża Jakuba i synów Józefa i Mariana wraz z żonami a także za dobrych ludzi państwa Marię i Jana Starczynowskich wraz ze współmałżonkami, którzy wykupili dzieci Stefanii od Niemców (Barbarę i Mariana) ratując ich przed wywiezieniem do obozu, również za śp. Władysławę i Franciszka Pietrzyków i ich synów a także synowa Helenę, którzy w późniejszym okresie opiekowali się Barbarą aż do wyzwolenia w 1945 roku”. Ogłoszenie o treści j. w. można znaleźć na stronie internetowej parafii św. Jana Chrzciciela w Bukownie utworzonej w 1982 roku. Wcześniej mieszkańcy tamtejsi należeli do parafii w Bolesławiu.
Tak się składa, że 24 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Śp. Stefania najprawdopodobniej w wyniku donosu poniosła śmierć, co było okrutnym przejawem terroru stosowanego przez okupanta. Egzekucję wykonano bez wyroku, prawie na oczach jej dzieci. Doczesne szczątki śp. Stefanii Lemler spoczęły na bolesławskim cmentarzu.
Bolesław, marzec 2025 roku
ZZARZĄDZENIE NR 4 Administratora Cmentarza
ZARZĄDZENIE NR 4
Administratora Cmentarza Parafialnego Kościoła Rzymskokatolickiego w Bolesławiu
z dnia 28 lutego 2025 roku
Na cmentarzu parafialnym nadal trwają prace mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających groby. Po zatłoczeniu 5 otworów konieczne było wywiercenie jeszcze jednego otworu, by ocenić efekty prac dotychczasowych. Obecnie także ten ostatni otwór jest zatłaczany. Warunki pogodowe w miesiącu lutym nieco spowolniły prace. Z tego względu przedłuża się czas obowiązywania dotychczasowych ograniczeń jeszcze o jeden miesiąc, a więc do 31 marca 2025 roku.
Zarządza się, co następuje:
- Wygradza się i specjalnie oznacza teren potencjalnie zagrożony powstaniem zapadlisk - zasięg pustek poeksploatacyjnych przedstawia załącznik mapowy, będący integralną częścią niniejszego zarządzenia.
- Wprowadza się ZAKAZ WSTĘPU na teren zagrożony.
- Wszelkie decyzje dotyczące pochówków bądź dochówków w grobach rodzinnych na terenie objętym zakazem nakazuje się uzgadniać z Administratorem Cmentarza.
- Zakaz wstępu wprowadza się na okres od 01.03. 2025 roku do 31 marca 2025 roku.
Ks. Sylwester Kulka
Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Macierzyństwa NMP -Administrator Cmentarza Parafialnego