Bieżące wydarzenia
Koncert Laureatów
Laureaci Konkursu
4 listopada 2024 roku w centrum Kultury im. Marii Płonowskiej W Bolesławiu odbyły się przesłuchania VIII Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Jury w składzie: Przewodnicząca Beta Bednarz, Natalia Szkudlarek oraz Gabriela Kapczuk spośród 102 wykonawców do Koncertu Laureatów zakwalifikowało następujące osoby:
Kategoria Przedszkola: Ziętek Amelia , Buczek Tymon, i Ślusarczyk Olga
Kategoria: dzieci klas I-IV: Zalewska Michalina, Mocny Pola i Warwas Barbara
Kategoria: Klasy V-VIII: Trólka Wiktoria, Emilia Pregiel, Lekston Nikola, Przybylska Maria
Kategoria: Szkoła średnia: Balbina Herej, Julia Mika, Martyna Główka
Kategoria: Dorośli: Tomczyk Partycja, Bednarek Zuzanna, Adamczyk –Drożyńska Katarzyna
Laureatów będziemy mogli usłyszeć 17 listopada 2024 roku o godz. 17.00 w kościele parafialnym. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.
Za ich dusze
Za Ich Dusze…
Módlmy…, módlmy się do Pana,
by Im otwarł Bramy Nieba,
prośmy…, prośmy na kolanach
za Ich Dusze – bo tak trzeba!
Trzeba jeszcze znicz zapalić…
- Oni zawsze będą z nami,
wciąż wspierają nas… - z oddali
- nigdy nie będziemy sami!
***
Chociaż od dawna nie ma Ich,
czujemy wciąż obecność,
zakorzenieni w Sprawach Tych
wołają poprzez Wieczność!
Chociaż odeszli – muszą trwać,
z Wieczności nas wspierają,
umiejmy Ich Powinność brać
- Oni Ją nam zadają!...
Szczęść Boże, 30.10.2024 - Obecny
Tegoroczne konkursowe Jury
Przedstawiamy tegoroczne Jury VIII Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej
Przewodnicząca Jury: Beata Bednarz
–absolwentka i wykładowca Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Instruktor mistrzowskich warsztatów wokalnych i gospelowych, trener impostacji i emisji głosu. Wokalistka swobodnie poruszająca się w różnych gatunkach muzycznych. Na polskiej scenie muzycznej od prawie 40 lat, najbardziej kojarzona z nurtem Gospel. Laureatka i gość wielu festiwali. Jako muzyk sesyjny , zapraszana do nagrań i koncertów przez gwiazdy polskiej estrady, m.in. Marylę Rodowicz, Edytę Górniak, Kayah, Mietka Szcześniaka, Andrzeja Piasecznego czy Budkę Suflera. Współpracowała z chórem TGD. Przez kilka lat wraz z Lorą Szafran i Patrycją Golą tworzyły zespół Big Stars. Dla wytwórni filmowej Disney, artystka zaśpiewała polskie wersje utworów do filmów: „Król Lew”, Mój brat niedźwiedź II” i „Księżniczka i żaba”. Jej głos dobrze znany jest także fanom „Tańca z gwiazdami”, gdzie można było ją usłyszeć w dwudziestu sześciu edycjach programu, w orkiestrach pod batutą Adama Sztaby i Tomka Szymusia. Wydała 11 solowych albumów.
Natalia Szkudlarek
-wokalistka, flecistka i kompozytorka, działająca obecnie na terenie Śląska. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w klasie fletu poprzecznego. Zainspirowana muzyką jazzową, soulową i szeroko pojętą muzyką rozrywkową zaczęła kształcić się w późniejszych latach na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku „Jazz i muzyka estradowa”, gdzie poznała wielu muzyków i artystów z którymi ma przyjemność występować na jednej scenie. Są to m.in. Roksana Węgiel, Dorota Miśkiewicz, Natalia Grosiak, Klaudia Szafrańska, Sarsa, Zuza Jabłońska, Bisz i wielu innych. Obecnie wraz z mężem koncertuje i pracuje nad autorską płytą .Od zawsze miała w sercu dzielenie się z ludźmi pasją do muzyki, śpiewu, zdrową i rozwijającą pracą nad głosem. Pracując z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi szuka indywidualnego potencjału i obdarowań każdego kto ma pragnienie rozwoju. Organizuje różne koncerty gdzie śpiewający mogą dzielić się swoim zdobytym doświadczeniem z bliskimi, rodzinami i przyjaciółmi.
Gabriela Kapczuk.
Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach Wydziału Jazzu i Muzyki rozrywkowej. Wokalistka, pianistka, autorka tekstów. Na scenie spotkała się z takimi artystami jak między innymi Ewa Ben, Grażyna Auguścik, Andrzej Jagodziński. Laureatka wielu konkursów wokalnych ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej pasją jest także szeroko pojęta kompozycja muzyczna, jest laureatką 4 Konkursu na Kompozycje Jazzową. Pasją artystki jest szkolenie wokalne i muzyczne ludzi, odkrywanie ich potencjału i talentu. Prowadzi własną działalność w tym zakresie. Współpracuje z wieloma ośrodkami Kultury i Sztuki w całej Polsce.
Przywołanie pamięcią
Dzień 8 września 1609 roku to prawdopodobny dzień pieszej pielgrzymki udającej się z Olkusza i okolic na Jasną Górę. Tamta, odległa w czasie, zorganizowana jako dziękczynna za uratowanie pięciu kopaczy z kopalnianej katastrofy, była wypełnieniem ślubów składanych Matce Boskiej Częstochowskiej przez poszkodowanych i ich rodziny oraz wszystkich uczestniczących w długotrwałej akcji ratowniczej. Ona była przedsięwzięciem spontanicznym. Trudno powiedzieć, czy była jednorazowym aktem – prawdopodobnie nie, ale o kolejnych tego typu akcjach śladów nie znajdujemy. Dzisiaj, po 415 latach przypomnieliśmy sobie o tej pierwszej, historycznej. Wielu z nas zapragnęło wrócić pamięcią w te odległe czasy, dlaczego? Oto jest pytanie. Można spekulować.
Tegoroczna pielgrzymka autokarowa zainicjowana została przez Franciszka Rozmusa, pasjonata historii lokalnej. Jej organizacji podjęły się Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” S.A. jako spadkobierca wielowiekowej historii tutejszego górnictwa. Odbyła się 7 września bieżącego 2024 roku, uskuteczniona bez wcześniejszego planowania, praktycznie „z marszu”. Odbyła się dzięki wspaniałomyślności zarządu Firmy poczuwającego się do pielęgnowania pamięci o korzeniach.
W pielgrzymce/wyjeździe (dla jednych była to pielgrzymka, dla drugich może wyjazd – nie ważne) uczestniczyli: prezes zarządu Stalprodukt Bochnia, Piotr Janeczek z małżonką; prezes zarządu ZGH „Bolesław” S.A., Bogusław Ochab; prezes zarządu Stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy, Józef Niewdana; wójt Gminy Bolesław, Krzysztof Dudziński; grupa pracowników ZGH „Bolesław” S.A. oraz grupa byłych górników. Tych ostatnich, rudnych, wsparł poczet sztandarowy górników węglowych z Racławic. Bolesławscy górnicy do Częstochowy udali się z dwoma sztandarami będącymi na stanie parafii p.w. Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła. Jeden z nich reprezentował tutejszy lud rolniczo-przemysłowy (górniczo-hutniczy). Obraz umieszczony na awersie tego sztandaru upamiętnia moment powołania do życia Zakładów Górniczo-Hutniczych a na rewersie dostrzegamy wizerunek św. Izydora Oracza. Drugi zabrany na Jasną Górę sztandar, to chorągiew zapomnianej już kopalni „Triumwirat”, w latach międzywojennych prowadzącej wydobycie rudy żelaza w Krzykawie. Tymi dwoma parafia rzadko się chwali – teraz była okazja.
Centralnym punktem tego niezwyczajnego wydarzenia była msza święta sprawowana przy ołtarzu w Kaplicy Cudownego Obrazu. Mszy świętej przewodniczył dziekan dekanatu sławkowskiego, proboszcz bolesławskiej parafii, ks. Sylwester Kulka. Wśród kilku księży współcelebrujących był proboszcz parafii z Racławic, ks. Jacek Miodek. Słowo wstępne a następnie kazanie głosił kustosz zbiorów sztuki wotywnej klasztoru jasnogórskiego, paulin o. Stanisław Rudziński. Oprawę muzyczną mszy zapewniła Orkiestra Dęta ZGH „Bolesław” pod dyrekcją Konstantego Janiaka.
W słowie wstępnym o. Rudziński najpierw przywołał słowa Jana Pawła II, wspomniał: „Moi drodzy św. Jan Paweł II podczas pierwszej swej pielgrzymki na to miejsce w roku 1979 wypowiedział ważne słowa, że przyzwyczaili się Polacy wszystkie niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce – tej, która tutaj nie tylko ma swój obraz, swój wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie – ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest obecna”.
Kontynuując powtórzył: „Przyzwyczaili się Polacy ze wszystkim przychodzić do swojej Matki. Maryja jest tutaj z nami w tajemnicy Kościoła. Gdzie jest Chrystus tam jest Jego Matka”.
Następnie przyszedł moment powitań: „Bardzo serdecznie wszystkich witam – mówił. W szczególny sposób pragnę zauważyć pielgrzymkę z Olkusza… z Bolesławia. Są tu górnicy, są tu ich rodziny. I tutaj pozwolicie siostry i bracia, że wymienię szczególnie przewodniczącego tej liturgii księdza Sylwestra Kulkę, proboszcza bolesławskiej parafii; księdza Jacka Miodka, proboszcza parafii Racławice. Witam serdecznie wszystkich kapłanów w tym, w szczególny sposób kapłanów, którzy animują grupy modlitewne św. Ojca Pio. Bardzo serdecznie was pozdrawiamy… Witam prezesa Stalprodukt Bochnia, Piotra Janeczka z małżonką i prezesa ZGH „Bolesław”, Bogusława Ochaba oraz wójta Gminy Bolesław, Krzysztofa Dudzińskiego. Bardzo serdecznie was wszystkich witam i pozdrawiam. W czasie tej mszy świętej polecamy Bogu i w szczególny sposób dzisiaj modlimy się, prosząc o błogosławieństwo dla górników i ich zakładów wraz z zarządem. Oni też dziękują, są obecni. Razem z nami są ich rodziny. Swoją obecnością przypominają ważną datę a jest nią rok 1609. W tymże roku przysypani w tamtejszej kopalni górnicy, odzyskali wolność przez modlitwę i dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Częstochowskiej. Wytrwały trud poszukiwania uwięzionych w kopalni, został uwieńczony sukcesem. To wydarzenie zostało zapisane w Jasnogórskiej Księdze Cudów i Łask, a następnie mocno przypomniane później, w latach dziewięćdziesiątych XVII wieku, kiedy to zostało uwiecznione we fresku namalowanym na sklepieniu tutejszej bazyliki”.
W kazaniu paulin rozwinął ten wątek.
Po mszy, zebranym w bazylice pod freskiem, Franciszek Rozmus opowiedział historię malowidła i wskazał miejsce jego usytuowania na sklepieniu. W tej przestrzeni orkiestra wykonała dwa przygotowane na tę okazję utwory, co zostało przyjęte gromkimi brawami. Następnie była pamiątkowa fotografia przed centralnym ołtarzem w tej wyjątkowej świątyni.
Po wyjściu na zewnątrz, na dziedzińcu klasztornym, zainteresowani mieli możliwość z bliska obejrzeć pokrywy studzienek kanalizacyjnych, na których upamiętniono: w pierwszym przypadku, cud uratowania kopaczy z górniczej katastrofy 1609 roku i w drugim, udział olkuskich górników w oblężeniu Jasnej Góry w czasie najazdu szwedzkiego.
Na tym praktycznie zakończył się nasz pobyt w jasnogórskim sanktuarium. W drodze powrotnej był czas na refleksję, zadumę i… planowanie kolejnych tego typu akcji.
Jan R. Chojowski
Bolesław, 7 września 2024 roku